WIEDZA

Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

BLOG

Wiele osób zastanawia się co może zrobić, gdy pracodawca nie płaci.

Wprowadzenie epidemii koronawirusa to czas, w którym co raz częściej kontaktują się z nami osoby dotknięte nieuczciwym postępowaniem ze strony swojego szefa. Najbardziej dotkliwym przykładem takiego zachowania jest niepłacenie przez pracodawcę wynagrodzenia. Kryzys finansowy spowodowany pandemią, ani żadne wprowadzone przepisy, nie dają żadnych podstaw do tego typu działań.

Doświadczenie w zakresie prawa pracy, pokazało nam jak ciężkie jest rozpoczęcie przez pracownika walki o swoje prawa. Podjęcie rękawicy przeciwko swojemu pracodawcy wiąże się nierzadko z długotrwałym i kosztującym wiele stresu postępowaniem. Poniżej postaramy się przybliżyć co możesz zrobić, gdy pracodawca nie płaci Ci należnego wynagrodzenia.

1. Pierwsze kroki – rozwiązanie pozasądowe

Jedną z możliwości, oprócz słownego upomnienia się o zapłatę, jest napisanie wezwania o wypłatę wynagrodzenia do pracodawcy. Najważniejsze jest to, aby zawrzeć w nim jasne i konkretne argumenty. Pismo ma na celu wzbudzić poczucie obowiązku zapłaty i poinformować o możliwości podjęcia dalszych kroków, a co za tym idzie o konsekwencjach, które będzie musiał ponieść. O tym czym grozi pracodawcy niepłacenie wynagrodzenia pracownikom przeczytasz w pkt 2. artykułu.

O nieprzestrzeganiu przepisów przez Twojego pracodawcę dobrze jest też poinformować Państwową Inspekcję Pracy, a jeżeli to możliwe także odpowiedni dla jego branży samorząd zawodowy (np. dla branży medycznej odpowiedna jest okręgowa izba lekarska).

Jeżeli preferujesz bardziej polubowne postępowanie, możesz podsunąć pracodawcy rozwiązania jakie przewiduje Tarcza antykryzysowa. Może być to Twój kontrargument w przypadku, gdy Twój pracodawca swoje zachowanie usprawiedliwia ciężką sytuacją spowodowaną kryzysem finansowym, wywołanym przez epidemię koronawirusa.

Z naszego doświadczenia wynika, że wezwanie napisane przez adwokata, ma o wiele większą siłę przebicia, niż to napisane przez pracownika – pracodawca wie, że traktujesz sprawę poważnie. Jeżeli chcesz abyśmy wysłali takie pismo i pomogli Ci załatwić wszystkie sprawy z odzyskaniem należnych Ci pieniędzy napisz do nas na biuro@legalden.pl

2. Rozwiązanie sądowe

Jeżeli Twój pracodawca, pomimo podjęcia prób polubownego rozstrzygnięcia sprawy, nadal nie wywiąże się ze swoich obowiązków, jedynym całkowicie skutecznym rozwiązaniem jest wniesienie pozwu o zapłatę wynagrodzenia do sądu. Przygotowanie takiego pozwu wymaga znajomości przepisów prawa i elementów, które takie pismo musi zawierać. Dodatkowo wskazane jest podanie podstawy prawnej żądania oraz przytoczenie wszystkich niezbędnych dowodów. Wniesienie sprawy do sądu, wiąże się również z uczestnictwem w rozprawach sądowych, które niekiedy potrafią być bardzo stresujące.

Innym możliwym do podjęcia krokiem jest złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa do prokuratury. Pamiętajmy, że niewypłacanie pracownikom należnego im wynagrodzenia jest przestępstwem.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawie przeciwko pracodawcy skontaktuj się z nami przez biuro@legalden.pl lub kliknij tutaj https://legalden.pl/kontakt/. Na pewno pomożemy.

PODOBNE