Ułatwienia dostępu

Czy fundacja może zarabiać pieniądze?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy fundacja może zarabiać pieniądze? Tak, fundacja może zarabiać pieniądze, jednak pod pewnymi warunkami.

Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy fundacja może zarabiać pieniądze? Tak, fundacja może zarabiać pieniądze, jednak pod pewnymi warunkami.

Czy fundacja może prowadzić działalność ekonomiczną

Fundacja jest organizacją pozarządową powoływaną przez jednego lub wielu fundatorów. Jej zadaniem jest realizować cele społecznie lub gospodarczo użyteczne. 

O obowiązkach fundacji po jej rejestracji przeczytasz w naszym artykule https://legalden.pl/obowiazki-fundacji-po-rejestracji/.

Fundacja, żeby móc realizować założone przez ciebie cele może prowadzić działalność ekonomiczną i pozyskiwać środki pieniężne. To oznacza, że może między innymi pobierać opłaty za świadczone usługi lub produkty.

W Polsce dopuszczalne są dwie formy prawne prowadzenia działalności ekonomicznej przez fundację:

  • odpłatna działalność pożytku publicznego
  • działalność gospodarcza.

Odpłatna działalność pożytku publicznego

Działalnością odpłatną pożytku publicznego jest:

  • działalność powadzona przez fundację w ramach jej działań statutowych, która mieści się w sferze pożytku publicznego
  • sprzedaż wytworzonych towarów lub świadczenie usług w zakresie:
    * rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych,
    * integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym
  • sprzedaż przedmiotów, które zostały podarowane fundacji.

Przychód z działalności odpłatnej pożytku publicznego może służyć fundacji wyłącznie w celu prowadzenia działalności pożytku publicznego (nieodpłatnej lub odpłatnej). Wysokość pobieranych opłat za usługi/produkty nie może przewyższyć kosztów poniesionych z tytułu prowadzonej działalności. To oznacza, że organizacja nie może więcej zarabiać niż wydaje.

Co ważne, jeśli decydujesz się na odpłatną dzialalność pożytku publicznego – nie musisz się nigdzie rejestrować ani tego zgłaszać. Musisz tylko pamiętać, żeby informacja o prowadzeniu odpłatnej działalności wraz z jej zakresem (rodzajami działalności) była wcześniej zawarta w statucie Fundacji.

Więcej o tym co powinien zawierać statut Fundacji przeczytasz w naszym tekście https://legalden.pl/statut-fundacji/

Działalność gospodarcza

Drugą formą prowadzenia działalności ekonomicznej przez Fundację jest działalność gospodarcza. Możliwość ta została przewidziana w artykule 5 ustępie 5 ustawy o fundacjach:

Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji jej celów. Jeżeli fundacja ma prowadzić działalność gospodarczą, wartość środków majątkowych fundacji przeznaczonych na działalność gospodarczą nie może być mniejsza niż tysiąc złotych.

Jak to rozumieć? Czy fundacja może zarabiać pieniądze? Tak, ale zyski zdobyte w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, muszą zostać przeznaczone na realizację celów statutowych organizacji.

Dodatkowo, prowadzona  przez fundację działalność gospodarcza, nie może dominować nad działalnością statutową organizacji, czyli nie może skupiać się tylko na działalności gospodarczej. Działalność gospodarcza ma jedynie służyć pozyskaniu środków na działalność statutową.

Żeby zacząć prowadzić działalność gospodarczą przy Fundacji trzeba wypełnić i wysłać wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego. Wniosek wypełniamy i składamy przez Portal Rejestrów Sądowych.

Czym różni działalność gospodarcza od odpłatnej działalności pożytku publicznego?

  • Działalność gospodarcza jest nastawiona na zysk, a w przypadku działalności odpłatnej pożytku publicznego zysku ma nie być – przychody mogą pokryć koszty lub część kosztów.
  • Działalność gospodarcza może być prowadzona w praktycznie każdym zakresie natomiast odpłatna działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych.
  • W działalności gospodarczej nie ma limitu wynagrodzeń dla pracowników, a w działalności odpłatnej pożytku publicznego jest nim trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.
  • W działalności gospodarczej nie można korzystać z pomocy wolontariuszy, a w działalności odpłatnej można.
  • Działalność gospodarcza i odpłatna działalność pożytku publicznego nie mogą być prowadzone w takim samym zakresie.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub prawniczki?

Jeżeli potrzebujesz wsparcia lub zastanawiacie się, jak Twoja fundacja może zarabiać, napisz do mnie k.molendowski@legalden.pl lub zadzwoń 533 039 813.

Słowniczek ważnych pojęć i aktów prawnych

  • Ustawa o fundacjach Ustawa z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach.
  • Działalność pożytku publicznego – jest to działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe oraz inne podmioty w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
  • Darowizna – darowiznę może otrzymać każda organizacja pozarządowa: fundacja, stowarzyszenie, stowarzyszenie zwykłe. Jest to czynność jednostronna i nie może być wykonana w zamian za coś.
  • OPP – Organizacje Pożytku Publicznego. Stowarzyszenia lub fundacje działające non profit, tj. pozyskiwane przez nie środki finansowe przeznaczone są na realizację celów statutowych. (tu chyba coś więcej trzeba). Korzystają z wielu uprawnień m.in. mogą otrzymywać 1.5 % podatku.

  • W kancelarii Legalden pomaga organizacjom pozarządowym rozwiązywać problemy związane z ich codziennym funkcjonowaniem. Prawnik w Legalden od początku założenia Kancelarii. Wiceprezes Fundacji LawForGood. Specjalizuje się w obsłudze korporacyjnej organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów gospodarczych. Swoją wiedzę i umiejętności rozwija pod patronatem adwokata Jacka Olejarza, założyciela Kancelarii Legalden. Uważa, że najważniejsze w pracy prawnika to utrzymywanie relacji z klientem opartych na wzajemnym zaufaniu, otwartości i zrozumieniu jego problemu. Wolny czas spędza czytając książki, bawiąc się ze swoimi ukochanymi kotami oraz grając na konsoli – w grach ceni sobie przede wszystkim fabułę pozwalającą na wiele godzin rozgrywki.

    Rozwój NGO | Fundraising
  • Anna Glas jest adwokatem specjalizującym się w prawie gospodarczym oraz własności intelektualnej. Swoją naturalną umiejętność w nawiązywaniu relacji międzyludzkich wykorzystuje w pracy ze spółkami oraz NGO. Doświadczenie nabywała wspierając merytorycznie i procesowo artystów z branży muzycznej i filmowej oraz sprawując bieżące doradztwo prawne przy licznych wydarzeniach kulturalno-artystycznych. Absolwentka studiów prawniczych Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie pogłębia swoją wiedzę na temat IP w Centrum Praw Własności Intelektualnej im. H. Grocjusza w Warszawie. W wolnym czasie chętnie wybiera się do teatru na musicale lub odpoczywa przy książkach kryminalnych, zwłaszcza tych autorstwa B. A. Paris.

    ESG | prawo pracy

Zobacz inne