Ułatwienia dostępu

Działalność nierejestrowana czyli „firma na próbę”

Wielu początkujących przedsiębiorców zastanawia się, czy ich pomysł na biznes ma szanse przetrwać pierwsze, często trudne chwile na rynku. Warto więc wiedzieć o możliwości wypróbowania swojego pomysłu na biznes (bez załatwiania wszystkich formalności związanych z rejestracją firmy), czyli tak zwanej działalności nierejestrowanej. O tym czym jest działalność nierejestrowana, czyli „firma na próbę” przeczytacie w naszym najnowszym artykule.

Kto może prowadził działalność nierejestrowaną?

Działalność nierejestrowaną mogą prowadzić jedynie osoby fizyczne. Nie można również prowadzić działalności nierejestrowanej, jeżeli rodzaj wykonywanej działalności wymaga uzyskania koncesji, zezwolenia lub wpisu na listę działalności ewidencjonowanej.

Warunki prowadzenia działalności nierejestrowanej

Aby prowadzić działalność nierejestrowaną, przedsiębiorca musi spełnić dwa warunki:

Warunek przychodowy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, warunkiem prowadzenia działalności nierejestrowanej jest to, że przychód działalności nie może przekraczać w każdym miesiącu połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę – w tym roku nie może być to więcej niż 1300 złotych brutto.

Warunek czasowy

Kolejnym warunkiem jest to, że działalność nierejestrową można prowadzić jedynie wtedy, gdy przez ostatnie 60 miesięcy, osoba nie prowadziła działalności gospodarczej.

Należy jednak wiedzieć o pewnym wyjątku, jaki wprowadził ustawodawca. Pomimo warunku „5 lat bez prowadzenia działalności”, mają również możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej osoby, które zakończyły działalność wcześniej niż 12 miesięcy przed wejściem w życie przepisów ustawy „prawo przedsiębiorców” – czyli przed 30 kwietnia 2017 r. (ustawa weszła w życie 30 kwietnia 2018 roku).

ZUS a działalność nierejestrowana

Przedsiębiorca, który spełni wszystkie warunki, jakie są wymagane, aby prowadzić działalność nierejestrowaną, a nie posiada tytułu ubezpieczenia, nie podlega obowiązkowi ubezpieczeń. Prowadząc firmę na próbę, przedsiębiorca nie ma obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne, w tym składki zdrowotnej.

Jeżeli jednak przedsiębiorca prowadzi działalność nierejestrową, a przy tym świadczy usługi na podstawie umów, to podlega ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorca. Płatnikiem w takim przypadku jest podmiot, który zawarł z przedsiębiorcą umowę. Wyjątkiem są studenci, którzy nie ukończyli 26 roku życia – wtedy płatnik nie ma obowiązku zgłoszenia takich osób.

Podatki a działalność nierejestrowana

Pomimo że działalność nierejestrowana nie wymaga posiadania numeru REGON i NIP czy prowadzenia księgowości, należy pamiętać, że nie zwalnia to przedsiębiorcy z obowiązku płacenia podatków.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, przedsiębiorca prowadzący działalność nierejestrowaną jest zobowiązany do płacenia podatku dochodowego. Przychód z działalności nierejestrowanej, zaliczany jest w tym przypadku do tzw. innych źródeł podlegających opodatkowaniu. Osoby prowadzące nierejestrowaną działalność gospodarczą mają obowiązek płacenia podatku od dochodów osób fizycznych (PIT). Ograniczeniem w tym zakresie jest to, że skala podatkowa (tj. 17% i 32%) to jedyna metoda obliczania podatku. Nie ma możliwości rozliczenia metodą liniową i ryczałtem.

Alvaro Reyes

Działalność nierejestrowana – obowiązki przedsiębiorcy

Odpowiedzialność cywilna przedsiębiorcy – zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu cywilnego, osoba prowadząca działalność nierejestrowaną jest uważana za przedsiębiorcę. Obowiązkiem osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną jest więc przestrzeganie praw konsumenta i ponoszenie odpowiedzialności za siebie i swoją działalność.

Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży – kolejnym obowiązkiem przedsiębiorcy, który prowadzi nierejestrowaną działalność gospodarczą, jest prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży za dany dzień – jest to bardzo przydatne, aby wiedzieć jaki przychód uzyskało przedsiębiorstwo i ile jeszcze można zarobić, aby nie przekroczyć maksymalnej granicy, jaką jest połowa minimalnego wynagrodzenia za dany miesiąc. Aby prowadzić ewidencję, przedsiębiorca musi wystawiać rachunki zawierające nazwę sprzedawcy i kupującego, datę, numer, nazwę usługi oraz kwotę do zapłaty.

Obowiązki związane z zakończeniem działalności nierejestrowanej – jeżeli działalność nierejestrowana osiągnie przychody przekraczające połowę płacy minimalnej, przedsiębiorca ma obowiązek zarejestrowania działalności w CEIDG w terminie 7 dni od tego zdarzenia – wtedy kończy się działalność nierejestrowana. Wynika to z tego, że po przekroczeniu tej granicy, osoba prowadząca działalność nierejestrowaną traktowana jest jak każdy przedsiębiorca (nabywa jego prawa i obowiązki).

Należy również pamiętać, że jeżeli przedsiębiorca prowadzący działalność nierejestrowaną zajmie się sprzedażą towarów lub usług, od których obowiązkowe jest odprowadzanie podatku VAT, przedsiębiorca będzie miał obowiązek zarejestrowania się jako podatnik VAT.

Dowiedz się również jak poradzić sobie z kontrahentami

Wsparcie kancelarii

Jeżeli zastanawiasz się, czy Twój pomysł na biznes jest opłacalny i chcesz dowiedzieć się więcej o tym czym jest działalność nierejestrowana, czyli „firma na próbę”, skontaktuj się z nami przez biuro@legalden.pl. Na pewno pomożemy Ci założyć Twoją firmę.

Zastanawiasz się jak założyć spółkę? Przeczytasz o tym w naszym artykule. Kliknij tutaj: https://legalden.pl/ile-kosztuje-zalozenie-spolki/

  • W kancelarii Legalden pomaga organizacjom pozarządowym rozwiązywać problemy związane z ich codziennym funkcjonowaniem. Prawnik w Legalden od początku założenia Kancelarii. Wiceprezes Fundacji LawForGood. Specjalizuje się w obsłudze korporacyjnej organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów gospodarczych. Swoją wiedzę i umiejętności rozwija pod patronatem adwokata Jacka Olejarza, założyciela Kancelarii Legalden. Uważa, że najważniejsze w pracy prawnika to utrzymywanie relacji z klientem opartych na wzajemnym zaufaniu, otwartości i zrozumieniu jego problemu. Wolny czas spędza czytając książki, bawiąc się ze swoimi ukochanymi kotami oraz grając na konsoli – w grach ceni sobie przede wszystkim fabułę pozwalającą na wiele godzin rozgrywki.

    Rozwój NGO | Fundraising

Zobacz inne