W pierwszym artykule dotyczącym Europejskiego Zielonego Ładu odnieśliśmy się do idei i celów zawartych w pakiecie. Dziś zapraszam Cię na rozwinięcie, a zaczniemy od „Fit for 55”
„Fit for 55”
Głównym założeniem tej części Zielonego Ładu jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55%. Realizację ma zapewnić zestaw wniosków ustawodawczych, które zaktualizują unijne przepisy. Następnie zostaną on wprowadzone do krajowych przepisów.
W zgodzie z demokratycznym duchem Unii Europejskiej, w pracach nad projektem uczestniczyły wszystkie państwa członkowskie.
Co wchodzi w skład pakietu „Fit for 55”?
Między innymi rozszerzenie systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), czyli:
Co to jest?
Pakiet ma pomóc w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery,
Co było wcześniej?
Od 2005 roku mechanizm obejmował nieliczne sektory gospodarki, pakiet ma rozszerzać go na transport, budownictwo i rolnictwo,
Dlaczego?
Te sektory są najbardziej emisyjne w Europie więc wprowadzone ograniczenia pomogą w „cięciu” emisji.
Ceny?
Uprawnienie do emisji można kupić. Jednym z założeń pakietu jest podwyższenie cen uprawnień. Droższe uprawniania mają skłonić inwestorów do rozwijania niskoemisyjnych technologii, jak i do korzystania z już dostępnych, bardziej ekologicznych rozwiązań.
ETSy to rynek jak każdy inny. Uprawnienia do emisji można kupić i sprzedać, każda instytucja dostaje określoną ilość na start. Z każdym rokiem ceny uprawnień mają rosnąć, by zachęcać do zeroemisyjnych rozwiązań. Na ten moment, kto ma pieniądze, może emitować więcej.
Jak to wpłynie na sektory?
- Transport – ETSy w tym sektorze gospodarki oznacza duże wydatki dla firm, które będą działały jak dotychczas. Najlepszym rozwiązaniem dla obu stron będą tu pojazdy hybrydowe, elektrycznie lub wodorowe.
- Budownictwo – sytuacja jest podobna tak jak w transporcie. Są to bardzo energochłonne przemysły, przez co i wysokoemisyjne. Zakup uprawnień może być nieunikniony, ale w ograniczeniu wydatków pomogą rozwiązania takie jak:
– energooszczędne materiały budowlane,
– systemy zbierania i wykorzystywania deszczówki,
– zielone dachy i ściany,
– systemy ogrzewania i chłodzenia oparte na energii odnawialnej,
– zaawansowane systemy zarządzania energią np. system monitoringu zużycia energii. - Rolnictwo – tutaj wprowadzenie uprawnień i regulacja ich cen będą wymuszały na rolnikach nowe praktyki prowadzenia gospodarstw. W realizacji pakietu „Fit for 55” pomoże m.in.:
– wprowadzenie bardziej efektywnych systemów nawadniania,
– ograniczenie stosowania nawozów azotowych,
– zmiana sposobu gospodarowania odpadami organicznymi.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o Europejskim Zielonym Ładzie, zerknij na nasz poprzedni artykuł.