Ułatwienia dostępu

Fundacje a edukacja społeczna

Czy przeszła Ci kiedyś przez głowę myśl – po co są te fundacje? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Chcę Ci opowiedzieć o tym, jak fundacje wpływają na edukację społeczną.

Rola fundacji w edukacji społecznej

Istnienie fundacji jest powiązane z dwoma głównymi filarami:

  1. pomoc
  2. edukacja

W ramach edukacji społecznej fundacje tworzą swoje własne, autorskie programy, ale też łączą siły z innymi organizacjami. Zapewnia im to większe zasięgi jak i wsparcie finansowe. Docelowo fundacje chcą zwiększać kompetencje społeczne, obywatelskie, promują wartości oraz pomagają w rozwiązywaniu konkretnych problemów społecznych.

Skoro to czytasz, to pewnie wiesz, że każda fundacja ma swoją specjalizację. I tak dla przykładu Fundacja Rak’n’Roll skupia się na zmianie myślenia o chorobie nowotworowej i działaniach na rzecz poprawy jakości życia chorych na raka, Fundacja Ocalenie pomaga uchodźcom i imigrantom w Polsce, a Fundacja Aktywizacja wspiera osoby z niepełnosprawnościami w przygotowaniu i wejściu na rynek pracy.

Jak widzisz, filary te idą w parze i są według mnie nierozerwalne.

Dlaczego edukacja społeczna jest istotna?

  1. Rozwój społeczności: edukacja społeczna przyczynia się do budowania bardziej świadomych i odpowiedzialnych społeczności. Mówienie o problemach społecznych i zaangażowania w ich rozwiązywanie jest czynnikiem, który motywuje innych. Czasem do dołączenia do fundacji, a czasem stworzenia czegoś całkiem nowego!
  2. Kształtowanie postaw obywatelskich: fundacje, aby mieć siłę przebicia, tworzą świetne programy edukacyjne. Dzięki łatwemu i darmowemu dostępowi, również osoby o większych potrzebach mogą kształtować empatię, współpracę i zaangażowanie społeczne.
  3. Rozwiązywanie problemów społecznych: dobre programy edukacyjne oprócz nauki, dają rozwiązania. Czyli narzędzia, jak działać w trosce o lepszy świat.
  4. Promowanie różnorodności: Fundacje wspierające osoby chore, uchodźcze czy zwierzęta, są silnikami zmian, dzięki którym stygmatyzacja i uprzedzenia powoli odchodzą w niepamięć.

Jak realizować edukację społeczną?

  1. Tworzenie programów edukacyjnych: zgodnie ze swoimi filarami działania, fundacje tworzą programy, seminaria, warsztaty, a nawet kampanie edukacyjne. Działania takie często, mają zasięg nie tylko lokalny, ale też krajowy. Dobrym przykładem jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ramach Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować” uczy nauczycieli i nauczycielki na temat tego, jak udzielać pierwszej pomocy. Zadaniem szkół jest przekazywanie tej wiedzy dalej – swoim uczniom i uczennicom.
  2. Współpraca z innymi organizacjami: fundacje tego uczą, ale same też współpracują z innymi organizacjami społecznymi. Takie działania umożliwiają im zwiększenie zasięgów swojej działalności, ale tez funduszy i wykonawców, którym przyświecają podobne idee. Tym razem, za wzorowy przykład można przyjąć Fundacja Ashoka, która od 25 lat wspiera finansowo inne organizacje pozarządowe, których cele pokrywają się z ideami Ashoki. Fundacja prowadzi również liczne kursy i szkolenia, których celem jest wsparcie w stawaniu się osobą, która może zostać twórcą na rzecz dobra wspólnego.
  3. Kampanie społeczne: w tłumaczeniu na potoczne, dobre reklamy. Czyli wszystkie spoty w mediach, które zachęcają do dobroczynności. Ciekawym przykładem jest Fundacja SEXEDPL, skupiająca się na edukacji seksualnej, bez pozostawienia przestrzeni na tematy tabu i niedomówienia. Jedna z licznych kampanii Fundacji, skupiła się na seksualności osób z niepełnosprawnościami fizycznymi „Wszyscy jesteśmy seksualni”.

Tak jak widzisz, zakres działalności fundacji jest niezwykle szeroki, a ogranicza je jedynie wyobraźnia.

Jeśli Ty już wiesz, co jest Ci bliskie i jak chcesz to osiągnąć, zajrzyj na naszego bloga i sprawdź, ile trwa założenie Fundacji https://legalden.pl/czas-zakladania-fundacji.

  • Legalizuje pobyty cudzoziemców w Polsce, zajmuje się obsługą korporacyjną podmiotów gospodarczych i stara się o lepsze jutro. Absolwentka Akademii Leona Koźmińskiego (prawo), jej praca magisterska o rejestracji związków partnerskich w Polsce była ukłonem w stronę mniejszości seksualnych. W wolnym czasie oprócz uprawiania aktywizmu, interesuje się swoim psem, planszówkami i wege jedzeniem.

    Prawo organizacji pozarządowych

Zobacz inne