Nasi klienci często zastanawiają się ile trwa rozprawa sądowa i ile czasu zajmie rozstrzygnięcie ich sprawy. Dokładne stwierdzenie czy rozprawa w sądzie będzie trwała 2 czy 4 godziny, nie jest możliwe. Nie jest też możliwe określenie czy w waszej sprawie będziecie musieli udać się do sądu 3 czy 4 razy. Tak jak zawsze, wszystko zależy od tego, czego dotyczy sprawa.
Dane statystyczne nie zawsze odzwierciedlają to ile trwa sprawa sądowa
Według statystyk w normalnych czasach (czyli przed pandemią – rok 2018) postępowanie w sądzie trwało średnio nieco ponad 5 miesięcy. Niestety to tylko statystyki. Do średniej wliczone są wszystkie sprawy. Zarówno nieopłacony mandat jak i sprawa ciągnąca się półtora roku.
Kiedy przyjrzymy się bliżej rządowej tabelce, dowiadujemy się, że zwykłe procesy cywilne trwają średnio 9 miesięcy w sądzie okręgowym i 11 miesięcy w rejonowym. Prawdziwy dramat zaczyna się, gdy znajdziemy procesy gospodarcze – 16 miesięcy w sądzie okręgowym i 14 miesięcy w rejonowym. Zestawienie dotyczy oczywiście czasu trwania procesów w pierwszej instancji, co oznacza, że musimy się liczyć, że nasza sprawa potrwa jeszcze dłużej (bo w sprawach gospodarczych i tak często sprawy przechodzą przez obie instancje). Z innych danych ministerstwa wynika, że sprawy gospodarcze w drugiej instancji trwają średnio około 7,5 miesiąca w sądach okręgowych i ponad 11 miesięcy w sądach apelacyjnych.
Czyli jeżeli chcemy odzyskać dług powyżej 75.000 zł (taka sprawa trafia w pierwszej instancji do sadu okręgowego, a w drugiej do apelacyjnego), to nasza sprawa spędzi w sądach średnio 27 miesięcy. A to jeszcze bez liczenia czasu, kiedy sprawa jest pomiędzy instancjami. Oznacza to, że po około 2,5 roku sprawa trafi do komornika. Nasz dłużnik z pewnością nie będzie przez ten czas czekał z pieniędzmi na koncie. Im większa będzie kwota, którą musi oddać i szansa na nasze zwycięstwo, tym większe prawdopodobieństwo, że komornik nie wyciągnie z niego zupełnie nic. Wtedy czas i pieniądze zainwestowane w sprawę jeszcze bardziej powiększają nasze straty.
Wszystko zależy więc od tego, jak bardzo skomplikowana sprawa
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na czas trwania rozprawy i postępowania sądowego jest stopień skomplikowania sprawy. Od tego zależy, ile czynności musi przeprowadzić sąd, jeszcze przed samym wyznaczeniem rozprawy. Niektóre sprawy wymagają przesłuchania kilkunastu świadków. Przyjmując, że na jednej rozprawie sąd przesłucha 3-4 z nich możemy przeczuwać, że takich rozpraw będzie kilka – a to znacznie wpływa na czas trwania postępowania i oczywiście samej rozprawy. Sprawy, w których zachodzi potrzeba przesłuchania wielu świadków trwają zazwyczaj bardzo długo. Np. przez to, że świadkowie nie stawiają się na wezwanie sądu.
Dodatkowo, niektóre bardzo skomplikowane sprawy wymagają tego, że sąd decyduje się na powołanie grupy biegłych specjalistów. Czasem bywa tak, że specjalizacja biegłego jest bardzo rzadko spotykana, a samo wystawienie opinii zajmie mu np. cały rok.
W ekstremalnie ciężkich przypadkach całe postępowanie może zakończyć się dopiero po kilku latach (możemy spodziewać się kilkunastu rozpraw trwających nawet po kilka godzin).
Niestety może zdarzyć się tak, że Twój przeciwnik będzie celowo przedłużał postępowanie
Z doświadczenia wiemy, że częstą strategią obieraną przez stronę przeciwną jest celowe przedłużanie postępowania. Mimo, że sprawa wydaje się być oczywista, Twój przeciwnik będzie starał się zasypywać sąd wnioskami dowodowymi i wyjaśnieniami nie mającymi znaczenia dla rozstrzygnięcia. To też może wpłynąć na czas trwania rozprawy. W takich przypadkach, Twój pełnomocnik powinien od razu złożyć wniosek o pominięcie pisma czy dowodu i wskazać, że jest to działanie tylko na potrzebę przedłużenia procesu.
Oczywiście może też zdarzyć się tak, że Twój przeciwnik uzna Twoje żądanie i sprawa zakończy się „od razu”.
Sądy w Polsce są bardzo zapracowane
To, ile trwa nasza sprawa sądowa zależy też od tego, jak dużo spraw będzie miał sędzia. Niektórzy sędziowie mają do rozpatrzenia nawet kilkaset spraw jednocześnie. Zanim sędzia zacznie zajmować się naszą sprawą może więc minąć nawet kilka miesięcy. Pamiętajmy, że te kilkanaście spraw może być bardzo skomplikowanych. Sędzia to tylko człowiek, dlatego w takich przypadkach musimy być wyrozumiali i cierpliwie czekać na rozstrzygnięcie.
Twój przeciwnik może odwołać się od wyroku, wtedy sprawa sądowa trwa dłużej
Sędzia wydaje wyrok i może wydawać się, że sprawa zakończyła się dla nas korzystnie – jesteśmy zadowoleni i chcemy jak najszybciej iść do domu. Jednak każdy ma prawo odwołać się do wyroku. Tak może się zdarzyć i w naszej sprawie. Nasz przeciwnik może odwołać się od orzeczenia sądu i próbować swoich sił w postępowaniu odwoławczym np. po złożeniu apelacji.
Niestety czasem bywa tak, że wniesienie apelacji sprawia, że postępowanie trwa kolejne kilka miesięcy. Jest to spowodowane tym, że sąd podejmuje kolejne czynności i dąży do dokładnego wyjaśnienia wszystkich wcześniej nieznanych okoliczności.
W sprawie może pojawić się szereg innych zdarzeń, mających wpływ na czas jej rozstrzygnięcia
Oczywiście oprócz tego co napisaliśmy wcześniej, czas trwania postępowania mogą wydłużyć inne, całkowicie przypadkowe wydarzenia. Np. z jakiegoś powodu sędzia zawiesi postępowanie, nie będzie można ustalić danych kontaktowych oraz adresu strony przeciwnej, a nawet nasz przeciwnik umrze.
W każdej sprawie, może wydarzyć się szereg nieprzewidzianych wcześniej zdarzeń, które będą miały duży wpływ na czas jej rozpoznania. Dlatego tak trudno określić jest, ile dokładnie potrwa rozprawa sądowa oraz samo postępowanie przed sądem.
Spróbujmy więc w przybliżeniu określić, ile może trwać sprawa sądowa i rozprawa w sądzie
Zacznijmy od samej rozprawy. Rozprawa w zależności od tego, jakiej sprawy dotyczy może trwać od kilkunastu minut do kilku godzin. Czasem zdarza się tak, że wchodzimy na salę rozpraw tylko po to, żeby usłyszeć, że rozprawa została odroczona.
Teraz przejdźmy do postępowania. Prosta sprawa o zapłatę faktury potrwa od 2 do 10 miesięcy. Widełki czasowe są dosyć duże, jednak biorąc pod uwagę wszystko o czym pisaliśmy we wcześniejszej części rozdziału, bardzo możliwe jest, że stosunkowo prosta sprawa potrwa nawet kilka miesięcy.
Jeżeli chodzi o sprawy skomplikowane, wymagające przeprowadzenia wielu czynności i pracy sędziego, to musimy liczyć się z tym, że na rozstrzygnięcie naszej sprawy poczekamy nawet kilka lat (czasami nawet kilkanaście).
W dużych miastach, gdzie sądy są obłożone znacznie bardziej niż w małych miejscowościach, czas rozpatrzenia naszej sprawy na pewno będzie dłuższy. Musimy się na to przygotować.
Dowiedz się więcej:
Wsparcie kancelarii
Nie możemy zagwarantować Ci, ile czasu, będzie trwała Twoja sprawa, jednak z naszą pomocą będzie ona prowadzona na najwyższym, profesjonalnym poziomie – to możemy zagwarantować Ci na pewno. Jeżeli macie jakieś wątpliwości co do tego ile może trwać rozprawa sądowa, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią
O tym jak wygląda rozprawa sądowa przeczytacie tutaj: https://legalden.pl/jak-wyglada-rozprawa-sadowa/