Czym jest dostępność cyfrowa?
Zagadnienie uregulowane jest w ustawie z dnia 04 kwietnia 2019 roku o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Służyć ma zapewnieniu dostępu do treści cyfrowych osób, które mają pewne ograniczenia w korzystaniu z Internetu.
Dostępność cyfrową możemy zapewnić m.in. poprzez dodanie napisów tekstowych, wielkość tekstu, stosowanie kontrastu tekstu, odpowiedni kolor tła. Szczegółowe wytyczne znajdziesz w załączniku do Ustawy.
Wprowadzenie Ustawy było wynikiem wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2102 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie dostępności stron internetowych i mobilnych aplikacji organów sektora publicznego.
Gdzie warto jeszcze szukać wskazówek o dostępności cyfrowej?
Po pierwsze w samej ustawie. Dodatkowo warto korzystać z wytycznych dotyczących zapewnienia dostępności cyfrowe, czyli Web Content Accessibility Guidelines – obecnie WCAG 2.1. Jest to zbiór dokumentów, który ma pomóc w tworzeniu dostępnych serwisów internetowych. Zapoznaj się wytycznymi, aby wiedzieć jak skutecznie zapewnić dostępność. Obecnie trwają pracę nad nową wersją WCAG 2.2. Poinformujemy Cię kiedy zostaną oficjalnie uznane.
Kto musi dbać o zapewnienie dostępności cyfrowej?
Ustawa nakłada obowiązki tylko na niektóre podmioty (art. 2 Ustawy), głównie te z sektora publicznego. Warto jednak, żebyś pamiętał/pamiętała, że organizacje pozarządowe mogą być zobowiązane do zapewnienia dostępności cyfrowej. Głównie te, które prowadzą działalność na rzecz ochrony i promocji zdrowia, osób z niepełnosprawnościami i seniorów.
Kilka pomysłów na zapewnienie dostępności cyfrowej
- Twórz napisy do video
- Zapewnij możliwość powiększenia tekstu
- Stosuj alternatywne środki np. do tekstu przygotuj opracowanie graficzne
- Dbaj o poprawne wyświetlanie tekstu
- Stosuj prosty i zrozumiały język – unikaj skomplikowanego słownictwa jeśli to możliwe
- Zadbaj o to, aby aplikacja dobrze działała i była kompatybilna z urządzeniami
- Mile widziany język inkluzywny
Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapraszam do zapoznania się z artykułem na stronie ngo.pl, w którym przedstawiam także kontekst społeczny zagadnienia. „Dostępność cyfrowa – czy to ważne dla nas jako społeczeństwa?” -> https://publicystyka.ngo.pl/dostepnosc-cyfrowa-czy-to-wazne-dla-nas-jako-spoleczenstwa
Chcesz wiedzieć o nas więcej -> https://legalden.pl/o-nas/