Ułatwienia dostępu

Nowy samochód, a obowiązek rejestracji

Jeżeli jesteś cudzoziemcem i zastanawiasz się, czy Twój nowo zakupiony samochód musi zostać zarejestrowany w Polsce? Odpowiedź brzmi – tak. Poniżej ściągawka co i gdzie musisz zrobić.


Jak zarejestrować swój samochód w Polsce?

Kupujesz nowy czy używany samochód? Od dnia podpisania umowy masz 30 dni na jego rejestrację, w wydziale komunikacji urzędu, właściwego ze względu na Twoje miejsce zameldowania.

I tu zaczynają się komplikacje. Aby zarejestrować swój samochód, oprócz dokumentów takich jak:

  • Dowód rejestracyjny;
  • Umowa kupna;
  • Polisa ubezpieczeniowa;
  • Potwierdzenie nadania numeru PESEL;
  • Karta pobytu – odnosi się to również do obywateli Unii Europejskiej.

Musisz pamiętać, że Twój wniosek nie zostanie przyjęty jeżeli nie posiadasz w Polsce meldunku, co najmniej tymczasowego.

Kiedy masz już wszystkie dokumenty, możesz iść do urzędy z wypełnionym przez siebie wnioskiem.

Wniosek o zarejestrowanie nowo kupionego samochodu znajdziesz tu: https://warszawa19115.pl/-/rejestracja-pojazdu-uzywanego-zakupionego-w-polsce

Pamiętaj, aby do wniosku załączyć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

A co z tablicami samochodu?

To już zależy w dużej mierze od Ciebie.

Zgodnie z regulacjami z 2022 roku, w przypadku samochodu zakupionego w Polsce, możesz zachować stare tablice, jeżeli są one białe i posiadają gwiazdy unijne na niebieskim tle.

Jak rejestracja samochodu w praktyce?

  1. W dniu złożenia wniosku wraz z opłatami w urzędzie, uzyskasz czasową rejestrację pojazdu ważną maksymalnie 30 dni. Pamiętaj, że nawet jeśli zachowujesz stare tablice, musisz udać się z nimi do urzędu na złożenie wniosku.
  2. Po wyznaczonym czasie odbierz decyzję i  nowy dowód rejestracyjny pojazdu, przy odbiorze musisz okazać polisę ubezpieczeniową.
  3. Ciesz się bezpieczną jazdą swoim nowym samochodem!

Jeżeli szukasz wsparcia prawnego w Polsce związanego z zalegalizowaniem pobytu, pracy czy nie wiesz jak odnaleźć się w codzienności prawnej, odezwij się -> https://legalden.pl/legalizacje/

Na zdjęciu zespół kancelarii - od prawej Aleksandra Bura, Jessica Michalczyk, Anna Glas, Natalia Kwiatkowska i Magdalena Niedźwiecka. Od góry założyciel kancelarii Jacek Olejarz i Karol Molendowski. Wszyscy lekko uśmiechnięci stoją w nowoczesnym biurze. Na zdjęciu nałożona biała appla z czarnym napisem: Dowiedz się więcej o kancelarii na ngo.pl
fot. Łukasz Widziszowski
  • Legalizuje pobyty cudzoziemców w Polsce, zajmuje się obsługą korporacyjną podmiotów gospodarczych i stara się o lepsze jutro. Absolwentka Akademii Leona Koźmińskiego (prawo), jej praca magisterska o rejestracji związków partnerskich w Polsce była ukłonem w stronę mniejszości seksualnych. W wolnym czasie oprócz uprawiania aktywizmu, interesuje się swoim psem, planszówkami i wege jedzeniem.

    Prawo organizacji pozarządowych

Zobacz inne