Ułatwienia dostępu

Przedawnienie roszczenia o zachowek

Bardzo często sporządzony przez najbliższą nam osobę testament i zawarta w nim ostatnia wola niesie za sobą wiele rozczarowań. Często najbliżsi członkowie rodziny zostają pominięci przez testatora, a całość majątku przepisywana jest nawet obcej osobie. To, co wydawać by się mogło dla nas oczywistym, w rzeczywistości jest zupełnie inne – dlatego właśnie zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, uprawnieni członkowie rodziny mogą wnosić o zachowek. Pamiętajmy jednak, że jak każde roszczenie, żądanie zapłaty zachowku możemy złożyć do pewnego momentu. Z naszego najnowszego artykułu dowiecie się, czym jest przedawnienie roszczenia o zachowek.

Co to jest przedawnienie roszczenia?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, roszczenia majątkowe, jakim jest również roszczenie o zapłatę zachowku, po pewnym czasie ulegają przedawnieniu. Jeżeli roszczenie jest przedawnione, to osoba, do której kierujemy nasze żądanie, może odmówić od jego spełnienia, czyli w tym przypadku zapłaty określonej kwoty pieniężnej – polega to na tym, że taka osoba może podnieść przed sądem zarzut przedawnienia. Wystarczy to zrobić w piśmie procesowym lub ustnie już na rozprawie sądowej.

Wskazanie, że roszczenie o zachowek jest przedawnione to kluczowy element dla tego rodzaju spraw – jeżeli osoba, do której to żądanie jest kierowane, nie podniesie zarzutu przedawnienie to po prostu taką sprawę przegra. Dzieje się tak dlatego, że sąd nie może sam uwzględnić tego, że ma miejsce przedawnienie – może to zrobić jedynie na wniosek.

Przedawnienie roszczenia o zachowek – termin

Roszczenie o zapłatę zachowku przedawnia się po upływie 5 lat. W zależności od tego, czy spadkodawca sporządził przed śmiercią testament czy nie, rozróżniamy dwa sposoby obliczania tego terminu.

  • Jeżeli nie został sporządzony testament, to termin przedawnienia roszczenia o zapłatę zachowku należy liczyć od dnia, w którym został otworzony spadek – czyli od dnia śmierci spadkodawcy.  Zatem po pięciu latach od śmierci spadkodawcy, w przypadku wniesienia roszczenia o zapłatę zachowku, osoba, do której takie żądanie jest skierowane, może w sądzie podnieść zarzut przedawnienia.
  • Jeżeli natomiast spadkodawca testament sporządził, pięć lat liczymy od chwili, gdy testament został ogłoszony. Ogłoszenia testamentu dokonuje w toku specjalnego postępowania sąd lub notariusz.

W obu przypadkach zarzut przedawnienie będzie obowiązywał tylko jeżeli pięcioletni termin przedawnienia upłynie przed wszczęciem sprawy o zachowek. Jeżeli termin ten upłynie po wszczęciu postępowania, nawet przed dniem pierwszej rozprawy, przedawnienie nie zostanie uwzględnione. Wszczęcie sprawy przerywa bowiem bieg przedawnienia roszczenia o zapłatę zachowku.

Przedawnienie roszczenia o zachowek – wyjątek

Jeżeli bieg przedawnienia roszczenia o zapłatę zachowku rozpoczął się przed 23 października 2008 r., to będziemy mieli do czynienia z wyjątkiem od zasady tzw. „pięciu lat”. Jeżeli spadkodawca nie sporządził testamentu i zmarł przed 23 października 2008 r., to roszczenie o zachowek przedawniło się po upływie 3 lat – to samo dzieje się w przypadku, gdy testament otworzono przed tą datą.

23 października 2011 r. zmienił się przepis, który dotyczył przedawniania roszczenia o zachowek – termin ten uległ wydłużeniu z 3 do 5 lat. Roszczenia, które nie były przedawnione w dniu wejścia nowej podstawy prawnej (23 października 2011 r.), przedawniają się po upływie 5 lat od chwili śmierci spadkodawcy lub otwarcia testamentu.

Dowiedz się więcej:

Wsparcie Kancelarii

Jeżeli uważasz, że należy Ci się zachowek i nie wiesz, jak rozpocząć walkę o swoje prawa, skontaktuj się z nami przez email biuro@legalden.pl. Na pewno pomożemy

Wszystko o zachowku znajdziesz w naszym artykule tutaj: https://legalden.pl/zachowek-wszystko-co-musisz-wiedziec-na-ten-temat/

  • W kancelarii Legalden pomaga organizacjom pozarządowym rozwiązywać problemy związane z ich codziennym funkcjonowaniem. Prawnik w Legalden od początku założenia Kancelarii. Wiceprezes Fundacji LawForGood. Specjalizuje się w obsłudze korporacyjnej organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów gospodarczych. Swoją wiedzę i umiejętności rozwija pod patronatem adwokata Jacka Olejarza, założyciela Kancelarii Legalden. Uważa, że najważniejsze w pracy prawnika to utrzymywanie relacji z klientem opartych na wzajemnym zaufaniu, otwartości i zrozumieniu jego problemu. Wolny czas spędza czytając książki, bawiąc się ze swoimi ukochanymi kotami oraz grając na konsoli – w grach ceni sobie przede wszystkim fabułę pozwalającą na wiele godzin rozgrywki.

    Rozwój NGO | Fundraising

Zobacz inne