Zatrudniasz u siebie obywateli Ukrainy i nie wiesz jak będzie wyglądała ich sytuacja po 4 marca? O tym co dalej, dowiesz się w dzisiejszym artykule.
Po 24 lutym 2022 roku
12 marca 2022 roku, ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy, Polska wprowadziła status UKR dla uchodźców wojennych. Co status UKR zapewnił naszym wschodnim sąsiadom?
- Legalny pobyt,
- Legalną pracę bez posiadanego tradycyjnych form zezwolenia,
- Świadczenia socjalne m.in 500+, Dobry Start, świadczenia opiekuńcze czy świadczenia z tytułu urodzenia dziecka,
- Dostęp do świadczeń medycznych,
- Dostęp do edukacji publicznej.
Od 2022 roku, ustawa była kilkukrotnie nowelizowana, a ochrona, wraz ze wszystkimi dodatkami socjalnymi wydłużana.
Dwa lata od rozpoczęcia ataku zbrojnego na Ukrainę
24 lutego 2024 roku minęły dwa lata od rozpoczęcia konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy. Dwa dni przed upływem tej daty, w życie weszła najnowsza nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która:
- wydłużyła ochronę na podstawie statusu UKR do 30 czerwca 2024 roku,
- wydłużyła długość ważności kart pobytu, wiz krajowych oraz terminów do opuszczenia terytorium Polski osobom, których dokumenty straciły ważność po 24 lutego 2022 roku.
Poza wydłużeniem terminów, brzmienie ustawy nie uległo zmianie. Oznacza to, że osoby pozostające pod ochroną w ramach statusu UKR, będące niepełnoletnie i niezatrudnione nie mają możliwości, aby w inny sposób legalizować swój pobyt. Uzyskanie zezwolenia na pobyt i pracę w ramach procedury legalizacyjnej, dostępne jest dla osób, które:
- pozostają zatrudnione,
- prowadzą własne działalności gospodarcze.
Sugestia organów państwowych jest w tym wypadku jedna – decyzja na rozpoczęcie procesu w standardowym trybie powinna zostać podjęta dopiero, przy utrzymaniu stabilnego źródła utrzymania. Uzyskanie decyzji z Urzędu Wojewódzkiego, równa się bowiem utracie statusu UKR.
Co dalej?
Docierają do nas głosy niepokoju, spowodowane wydłużeniem ustawy jedynie do 30 czerwca 2024 roku.
Z pomocą przychodzi nam decyzja ramowa Rady Unii Europejskiej z 28 września 2023 roku, zgodnie z którą państwa członkowskie mają obowiązek wydłużyć krajowe formy pomocy obywatelom Ukrainy do 4 marca 2025 roku.
Skąd więc decyzja polskiego rządu?
Uzasadnienia możemy doszukiwać się przede wszystkim w rozważaniach dotyczących ograniczenia dostępu do niektórych dodatków socjalnych. Aktualnie rząd prowadzi już konsultacje ze specjalistami w tym zakresie. Ze wstępnych ustaleń wiemy natomiast, że potencjalne ograniczenia nie będą dotyczyły dostępu do edukacji publicznej czy służby zdrowia.
Jeżeli chcesz zatrudnić cudzoziemca, ale wciąż masz wątpliwości jak to zrobić, skontaktuj się z nami!