Ile kosztuje rozwód – koszt sprawy rozwodowej

ile_kosztuje_rozwód, adwokat_warszawa, adwokat_śródmieście, prawo_pracy, kancelaria_warszawa, adwokat_spadki, adwokat_zachowek,

Eksperci są zgodni – po okresie epidemii i izolacji, czeka nas fala rozwodów. Jeżeli Ty również zastanawiasz się nad podjęciem tego kroku, z naszego artykułu dowiesz się ile kosztuje rozwód, jak długo trwa sprawa rozwodowa i czego sprawa będzie dotyczyła.

Rozwód kosztuje – czas, nerwy, i pieniądze. W tym artykule będzie tylko o pieniądzach 🙂

Opłata od pozwu

Musimy zacząć od tego, że już samo wniesienie pozwu rozwodowego kosztowało Cię będzie 600 złotych. Nie musi się jednak okazać, że poniesiesz ten koszt w całości. Jeżeli wina o rozpadzie małżeństwa zostanie przypisana w całości drugiej stronie, wtedy to ona będzie zmuszona zwrócić Ci część tej kwoty.

Możesz zdecydować się na rozwód w zgodzie z małżonkiem Za taką sprawę – rozwód za porozumieniem stron, trzeba zapłacić jedynie 300 zł (po 150 zł od małżonka).

Podział majątku

Wiele osób nie wie, że sprawa rozwodowa nie musi skończyć się podziałem majątku wspólnego małżonków.

Jeżeli wraz z pozwem rozwodowym zdecydujesz się złożyć wniosek o podział majątku wspólnego wtedy rozwód będzie Cię kosztował dodatkowe 1000 złotych – chyba że wraz z tym wnioskiem złożysz zgodny projekt majątku.  

Jeżeli zdecydujesz się na powołanie biegłego rzeczoznawcy, wtedy rozwód będzie kosztował jeszcze więcej – jednak jest to czasami konieczne, aby dokładnie określić wartość majątku.

Opieka nad dziećmi

Inaczej niż w przypadku majątku, sąd w wyroku rozwodowym musi orzec o władzy rodzicielskiej i alimentach na dzieci.

Żądanie alimentów w pozwie rozwodowym nie powoduje konieczności wnoszenia dodatkowej opłaty sądowej.

Te kwestie generują jednak najwięcej emocji i sporów pomiędzy małżonkami., a to przekłada się to na czas trwania postępowania rozwodowego, a co za tym idzie na koszty prawnika.

Ile trwa rozwód

Rozwód trwa od pół roku nawet do ponad roku (terminy rozpraw, to odbywają się w odstępach kilku miesięcy). Aby przeprowadzić rozwód potrzebnych jest zwykle od 2 do 3 terminów.

Wynagrodzenie adwokata za prowadzenie sprawy rozwodowej

W Internecie krąży wiele opinii, że sprawa rozwodowa prowadzona przez adwokata jest bardzo kosztowna. Co do zasady każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnego stopnia zaangażowania, co istotnie wpływa na to, ile kosztuje rozwód.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się ile kosztuje prowadzenie sprawy rozwodowej przez naszą kancelarię kliknij tutaj https://legalden.pl/kontakt/ i skontaktuj się z nami.

Udostępnij

Facebook
Twitter
LinkedIn
Jacek Olejarz

Jacek Olejarz

Adwokat, założyciel Kancelarii Legladen, która działa w myśl zasady #LawForGood, wspierając przede wszystkim organizacje pozarządowe i biznes pozytywnego wpływu. Do założenia własnej kancelarii przekonała go chęć poświęcenia się uczestniczeniu w rozwiązywaniu kwestii społecznie istotnych. Absolwent programu MBA na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególną dumą napawa go obsługa prawna Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, w której odpowiada za organizację prawną Festiwalu Pol’and’Rock oraz Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *