Ułatwienia dostępu

Czy zakaz prowadzenia działalności gospodarczej jest zgodny z prawem?

Kryzys ekonomiczny spowodował znaczne pogorszenie sytuacji finansowej przedsiębiorców nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej to bardzo kontrowersyjna decyzja rządu. Przedsiębiorców, których jedynym źródłem utrzymania jest ich mały rodzinny biznes, taka sytuacja zmusiła do zamknięcia swoich firm. Wielu z nich kwestionuje rządowy zakaz i stara się za wszelką cenę utrzymać na rynku.

Ostatnio słyszy się nawet o tym, że w ramach protestu właściciele firm, których prowadzenie zostało zakazane, decydują się na ich otworzenie i bojkotowanie w ten sposób obostrzeń. Czy zatem zakaz prowadzenia działalności gospodarczej jest zgodny z prawem?

Wiele wątpliwości co do prawidłowości nakazów i zakazów wprowadzonych w rządowych rozporządzeniach pojawiło się po wydaniu wyroku przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

Dotyczył on skargi fryzjera, który w czasie kwietniowego zamrożenia gospodarki prowadził swój zakład fryzjerski i został ukarany przez sanepid. WSA w swoim wyroku z 10 października 2020 r. podkreśliło, że praktyki w postaci wydawania rozporządzeń prowadzących do zamknięcia działalności gospodarczej było niezgodne z prawem.

Sąd w uzasadnieniu wyroku wskazał, że zakazanie prowadzenia działalności gospodarczej narusza wolność obywateli, czyli art. 22 Konstytucji w brzmieniu „Ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny”. Ograniczenie tego konstytucyjnego prawa rozporządzeniami jest więc niezgodne z obowiązującą regulacją prawną.

WSA tłumaczyło, że taka praktyka byłaby dopuszczalna dopiero wtedy, gdyby rząd zdecydował się na wprowadzenie stanu klęski żywiołowej – stan epidemii pozwala jedynie na częściowe ograniczenie prowadzenia działalności gospodarczej, a nie całkowite jej zakazanie. Mimo tego, rządzący zdecydowali się na stosowanie takich praktyk zarówno w kwietniu zeszłego roku, jak i w chwili obecnej. Co więcej początkowo obostrzenia miały obowiązywać do 17 stycznia – po ostatniej rządowej konferencji, zostały one przedłużone do końca stycznia – tj. o dwa kolejne tygodnie.

Sąd w omawianym wyroku, stanowczo stwierdził, że rząd nie może zakazać prowadzenia działalności gospodarczej- tak jak robi obecnie. Zgodnie z prawem jak już wcześniej wskazaliśmy w art. 22 Konstytucji, może to zrobić tylko i wyłącznie w formie ustawy, pamiętając oczywiście o wcześniejszym wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej.

Z omawianego wyroku wynika, że rząd swoim postępowaniem naruszył szereg podstawowych artykułów Konstytucji RP, a nie tylko art. 22, a przede wszystkim o zasadę wolności. 

Kierując się tylko treścią samego wyroku, możemy przyjąć, że przedsiębiorcy mogą otworzyć swoje firmy i przywrócić je do normalnego funkcjonowania. Logiczne jest, że jeżeli nie jest to niezgodne z prawem, to nikt nie będzie nas za to karał. Jednak z doświadczenia wszyscy wiemy, jak może się to w rzeczywistości skończyć.

Decydując się na otworzenie swojej firmy pomimo obostrzeń, musimy być przygotowani na to, że prędzej czy później będziemy musieli bronić swoich praw w sądzie.

Jeżeli mają Państwo jakieś pytania i wątpliwości związane z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią przez email biuro@legalden.pl. Na pewno pomożemy.

O tym co musicie wiedzieć, decydując się na prowadzenie sklepu internetowego, znajdziecie tutaj: https://legalden.pl/sklep-internetowy-5-rzeczy-ktore-musisz-wiedziec/

  • W kancelarii Legalden pomaga organizacjom pozarządowym rozwiązywać problemy związane z ich codziennym funkcjonowaniem. Prawnik w Legalden od początku założenia Kancelarii. Wiceprezes Fundacji LawForGood. Specjalizuje się w obsłudze korporacyjnej organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów gospodarczych. Swoją wiedzę i umiejętności rozwija pod patronatem adwokata Jacka Olejarza, założyciela Kancelarii Legalden. Uważa, że najważniejsze w pracy prawnika to utrzymywanie relacji z klientem opartych na wzajemnym zaufaniu, otwartości i zrozumieniu jego problemu. Wolny czas spędza czytając książki, bawiąc się ze swoimi ukochanymi kotami oraz grając na konsoli – w grach ceni sobie przede wszystkim fabułę pozwalającą na wiele godzin rozgrywki.

    Rozwój NGO | Fundraising

Zobacz inne