Ułatwienia dostępu

Zmiany dla obywateli Ukrainy

Zmiany dla obywateli Ukrainy

Przyjęto projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium państwa. Trzyletnie zezwolenie na pobyt czasowy i koniec wsparcia gospodarstw domowych, czyli o najnowszej nowelizacji ustawy.

UKR czy karta pobytu?

Kwietniowa nowela o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przedłuża ochronę tymczasową przewidzianą dla uchodźców wojennych z Ukrainy na terenie polski do 30 września 2025 r.

Oprócz wydłużenia ochrony tymczasowej, zostaną nią objęte dwie dodatkowe kategorie cudzoziemców:

  • małoletnie dzieci obywatelu Ukrainy,
  • małoletnie dzieci małżonków obywateli Ukrainy, które nie posiadają ukraińskiego obywatelstwa. 

Dalszy legalny pobyt na podstawie statusu UKR, nie jest jedyną zmianą w zakresie legalnego pobytu obywateli Ukrainy w Polsce.  Zgodnie z nowym brzmieniem ustawy, po ponad 2 latach dopuszczona zostanie możliwość zalegalizowania swojego pobytu w Polsce w ramach pobytu czasowego. Oznacza to, że możesz uzyskać kartę pobytu bez podejmowania pracy w Polsce.

Złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy będzie wiązało się ze spełnieniem kilku przesłanek:

  • posiadaniem aktywnego statusu UKR w dniu 4 marca 2024 roku i w dniu składania wniosku,
  • uzupełnieniem i aktualizacją danych w bazie PESEL UKR na podstawie ważnych dokumentów,
  • złożeniem elektronicznego wniosku do wojewody,
  • służby bezpieczeństwa nie wniosą sprzeciwu w sprawie zmiany statusu pobytowego.

Procedura ta będzie dużą pomocą dla obywateli Ukrainy. Zezwolenia będą wydawane na okres 3 lat, czyli maksymalny okres przewidziany ustawą o cudzoziemcach.

Ostatecznie, ustawodawca pozostawił decyzję osobom przebywającym w Polsce, pod jaką formą prawną preferują dalszy, legalny pobyt.

Tu dowiesz się, jak wygląda procedura legalizacyjna w standardowym trybie.

Szkoła, a dodatki socjalne

Po długich dyskusjach, ustawodawca podjął decyzję o wprowadzeniu obowiązku szkolnego dla wszystkich ukraińskich dzieci. Zgodnie z szacunkami, ok 200 tyś dzieci jest w polskich szkołach, nieznana jest jednak liczba dzieci pozostająca w ukraińskim systemie kształcenia online.

W związku z wprowadzeniem obowiązku szkolnego, jednocześnie został wydłużony okres obowiązywania dodatkowych bezpłatnych zajęć z języka polskiego dla dzieci. Okres został wydłużony z 24 miesięcy do 36 miesięcy.

Dodatkowo, ustawodawca uzależnił wypłatę świadczenia 800 plus od realizacji obowiązku szkolnego w polskiej placówce. Oznacza to, że osoby, które zdecydują się na zachowanie edukacji na odległość w systemie ukraińskim nie będą mogły skorzystać ze świadczenia. 

Działania te mają wzmocnić system asymilacji ukraińskich uczniów z polskimi rówieśnikami.

Co jeszcze się zmieni?

    1. Wstrzymanie niektórych świadczeń: darmowego wykonania fotografii oraz jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł;
    2. Uszczelnienie systemu udzielania pomocy: od 31 lipca osoby, które zdecydują się w ramach prywatnego gospodarstwa domowego przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy nie będą mogły liczyć na świadczenie pomocowe. Dotychczas, osoby, które zdecydowały się ugościć w swoim prywatnym gospodarstwie naszych wschodnich sąsiadów, mogli liczyć na wsparcie państwa. Wsparcie to wynosiło 40 zł dziennie, za goszczoną osobę. Od 1 sierpnia, ze względu na zmiany w pomocy, wojewodowie mają skupić się na obiektach zakwaterowania zbiorowego. Obiekty te, aby korzystać ze wsparcia państwa, będą musiały posiada umowę podpisaną z wojewodą;
    3. Obywatele Ukrainy, którzy uzyskali odpowiednie wykształcenie w swoim kraju, będą mogli świadczyć usługi psychologiczne na rzecz ukraińskich obywateli.

Ostatnia nowelizacja wprowadziła sporo zmian w dotychczasowym porządku prawnym, regulującym pomoc obywatelom Ukrainy. Ocena działań ustawodawcy pozostaje do subiektywnej oceny. Wyróżnienia wymaga okoliczność, że wbrew wstępnym obawom, wsparcie uchodźcom zostało zagwarantowane na dłużysz okres, niż przewidywane październikową dyrektywą Rady Unii Europejskiej.

Dokładne zmiany znajdziesz na stronie rządowej tutaj.

  • Legalizuje pobyty cudzoziemców w Polsce, zajmuje się obsługą korporacyjną podmiotów gospodarczych i stara się o lepsze jutro. Absolwentka Akademii Leona Koźmińskiego (prawo), jej praca magisterska o rejestracji związków partnerskich w Polsce była ukłonem w stronę mniejszości seksualnych. W wolnym czasie oprócz uprawiania aktywizmu, interesuje się swoim psem, planszówkami i wege jedzeniem.

    Prawo organizacji pozarządowych

Zobacz inne