Ułatwienia dostępu

Zwiększenie alimentów – wszystko, o czym musisz wiedzieć

Bardzo często zdarza się tak, że zasądzone przez sąd, nawet kilkanaście lat temu alimenty okazują się niewystarczające. Dzieje się tak dlatego, że dzieci dorastają, a wraz z wiekiem zwiększają się ich codzienne potrzeby. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zwiększenie alimentów. Z naszego artykułu dowiecie się jakie warunki należy spełnić, aby starać się o zwiększenie alimentów.  

Co musi się stać, aby żądanie zwiększenia alimentów było możliwe

Najprościej mówiąc warunki, na podstawie których sąd ustalił obowiązek alimentacyjny, muszą się zmienić. Nie możemy tak po prostu zażądać większych alimentów. Przykładem może być sytuacja, w której sąd zobowiązał osobę do świadczenia alimentacyjnego w najniższej możliwej kwocie, z uwagi na jego pracę i możliwości zarobkowe. Następnie osoba zobowiązany zmienił pracę i zarabia znacznie więcej niż w momencie zasądzenia alimentów. Z biegiem lat dziecko, na które świadczy on alimenty, zwiększyło swoje potrzeby. Oczywiste jest, że w tej sytuacji możemy żądać zwiększenia alimentów, ponieważ warunki, na podstawie których sąd orzekł pierwsze świadczenie uległy diametralnej zmianie.

Podstawą żądania zwiększenia alimentów jest odpowiednia argumentacja

Przed tym jak zdecydujemy się wystąpić do sądu o zwiększenie alimentów, musimy dokładnie przeanalizować wszystkie argumenty na naszą korzyść. Jeżeli chodzi o to na czym musimy się skupić to przede wszystkim uzasadnione potrzeby dziecka. Nie są to tylko podstawowe wydatki związane z wyżywieniem. Mogą to być zajęcia dodatkowe (np. sport, lekcje gdy na instrumencie, korepetycje), wyjścia do kina, podróże. Są to wydatki, w których powinno uczestniczyć oboje rodziców. Kierując pismo do sądu, musimy w nim opisać dokładnie wszystkie okoliczności na podstawie, których żądamy zwiększenia alimentów.

Oczywiście zdarzają się również sytuacje, na które nie mamy wpływu takie jak np. choroba czy wypadek dziecka, z którymi może wiązać się długotrwała i kosztowna rehabilitacja. Wtedy też oczywiście możemy żądać zwiększenia alimentów. Musimy wtedy wykazać wszystkie koszty, jakie ponosimy w związku z leczeniem dziecka.

Zmiana sytuacji zobowiązanego

Jak już wspomnieliśmy, podstawą żądania zwiększenia świadczenia alimentacyjnego, może być znacząca poprawa sytuacji finansowej zobowiązanego do świadczenia. Żądając większych alimentów na takiej podstawie, musimy dokładnie wskazać wszystkie okoliczności, na podstawie których sąd stwierdzi, że sytuacja zobowiązanego się poprawiła. Oczywiście jako podstawę do takie stwierdzenia można wskazać podwyżkę związaną z awansem, spłatę kredytu itp.

Zwiększenie alimentów – czy droga sądowa jest konieczna?

Tak, zwiększyć alimenty możemy tylko wyrokiem sądu – chyba że zobowiązany sam zwiększy je na naszą prośbę. Niestety ta druga opcja bardzo rzadko okazuje się być skuteczna. Zasadą jest, że jeżeli alimenty zostały zasądzone wyrokiem sądu, to tylko sąd może je zmienić – również wyrokiem. Żeby rozpocząć walkę o zwiększenie alimentów, należy wnieść do sądu pozew. Tak jak w każdym w pozwie w tej sprawie również musimy dokładnie opisać sytuację i przedstawić dowody na poparcie naszego stanowiska.

Zwiększenie alimentów – wsparcie kancelarii

Jeżeli zastanawiacie się, czy możecie wystąpić do sądu o zwiększenie alimentów i jak to zrobić, napiszcie do nas nasz adres e-mail biuro@legalden.pl. Na pewno pomożemy.

O tym co zrobić, gdy w naszej sprawie zapał niekorzystny wyrok przeczytacie tutaj: https://legalden.pl/co-zrobic-gdy-w-naszej-sprawie-zapadl-niekorzystny-wyrok/

  • Specjalizuje się w obsłudze prawnej fundacji, stowarzyszeń i społecznie odpowiedzialnych biznesów. Od ponad 5 lat wspiera organizacje pozarządowe na każdym etapie ich działalności – od zakładania po likwidację. Pomógł założyć ponad 130 NGO-sów, w tym fundacji rodzinnych. Zakłada fundacje rodzinne i doradza fundatorom w pierwszych krokach po ich utworzeniu. W kancelarii odpowiada również za nawiązywanie i utrzymywanie współpracy z klientami, zapewniając im pełne wsparcie prawne i komunikacyjne. Szkoli organizacje i pokazuje im, jak prawo łączy się z księgowością. W pracy stawia na zaufanie i dobrą komunikację – to one budują solidne i szczere relacje oraz jasne zasady współpracy. Spotkanie i telefon może rozwiązać problem szybciej niż kilka maili. Prywatnie nie wyobraża sobie życia bez kotów, gier komputerowych i książek.

    Obsługa prawna NGO | fundacje rodzinne

Zobacz inne