Ochrona sygnalistów
Prowadzisz firmę, w której zatrudniasz minimum 50 pracowników lub osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy? To oznacza, że musisz wprowadzić w Twojej organizacji wewnętrzną procedurę dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych (procedura ochrony sygnalistów).
Już 25 września 2024 roku, a więc za niespełna 1.5 miesiąca zaczną obowiązywać przepisy wynikające z Ustawy o ochronie sygnalistów. Ustawa ta została wprowadzona do polskiego porządku prawnego w wykonaniu Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.
Sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, w tym m.in. pracownik, akcjonariusz, wspólnik, stażysta, praktykant, wolontariusz czy osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Sprawdź, co musisz przygotować
- Jeśli posiadasz co najmniej 50 pracowników (przy czym za pracownika bierzemy osoby zatrudnione na umowie o pracę, ale również osoby na umowach cywilnoprawnych) – masz obowiązek ustalenia procedury zgłoszeń wewnętrznych, a w niej m.in. określić:
- sposoby przekazywania zgłoszeń wewnętrznych przez sygnalistę
- wewnętrzną jednostkę organizacyjną lub osobę w ramach struktury organizacyjnej Twojej firmy, lub podmiot zewnętrzny, upoważnione przez Twoją firmę do przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych
- bezstronną wewnętrzną jednostkę organizacyjną lub osobę w ramach struktury organizacyjnej Twojej organizacji, upoważnione do podejmowania działań następczych, włączając w to weryfikację zgłoszenia wewnętrznego i dalszą komunikację z sygnalistą
- obowiązek podjęcia, z zachowaniem należytej staranności, działań następczych przez wewnętrzną jednostkę organizacyjną lub wybraną osobę.
Musisz ponadto zagwarantować ochronę poufności tożsamości sygnalisty.
- W ramach procedury zgłoszeń wewnętrznych możesz uregulować również sposób zgłaszania naruszeń dotyczących regulacji wewnętrznych obowiązujących w Twojej firmie lub standardów etycznych.
- Jeśli zatrudniasz lub współpracujesz z mniej niż 50 pracownikami – możesz wdrożyć wewnętrzną procedurę dokonywania zgłoszeń dobrowolnie. Pamiętaj, Ochrona sygnalistów (whistleblowers) jest kluczowym elementem w ramach zarządzania korporacyjnego (G – Governance) w kontekście ESG (Environmental, Social, Governance). Sygnaliści, czyli osoby zgłaszające nieprawidłowości w organizacji, odgrywają ważną rolę w ujawnianiu działań niezgodnych z prawem, etyką czy wewnętrznymi regulacjami firmy. Ochrona tych osób przed represjami i zapewnienie im anonimowości to fundament skutecznego zarządzania i transparentności.
Co możemy dla Ciebie zrobić
- Przygotujemy i wdrożymy kompleksowo wewnętrzną procedurę dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych (inaczej zwana procedurą zgłoszeń wewnętrznych lub polityką ochrony sygnalistów) - Pomagamy w opracowaniu i wdrożeniu systemu zgłaszania nieprawidłowości, który jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa.
- Przeprowadzimy szkolenie w Twojej organizacji on-line lub stacjonarnie – dla Zarządu oraz wszystkich pracowników oraz współpracowników – będziesz mieć pewność, że każdy w Twojej organizacji będzie znał swoje prawa, jak również obowiązki wynikające z ustawy o ochronie sygnalistów.
- Przeprowadzimy audyt obowiązujących w Twojej firmie procedur pod kątem ich zgodności z ustawą o ochronie sygnalistów.