Optymalizacja pracy. Aplikacje dla NGO. Czy warto zainteresować się tematem?
Prowadząc NGO często walczymy z brakiem czasu i różnego rodzaju zasobów – chociażby ludzkich. Rozwiązaniem tych problemów może być wdrożenie (czyli rozpoczęcie stosowania) rozwiązań technologicznych, takich jak aplikacje do zarządzania pracą lub takim, które ułatwią nam pracę. Do codziennej pracy możesz wykorzystać różne modele sztucznej inteligencji (najpopularniejszym z nich jest ChatGPT). Obecnie na rynku wiele firm oferuje bezpłatne aplikacje dla NGO.
Aplikacje dla NGO – przykłady
- Microsoft Office 365 dla organizacji non-profit – https://www.microsoft.com/pl-pl/microsoft-365/nonprofit
- Google dla organizacji non-profit – https://www.google.com/intl/pl_pl/nonprofits/
- Canva dla organizacji non-profit – https://www.canva.com/pl_pl/canva-dla-organzacji-non-profit/
- Slack dla organizacji non-profit – https://slack.com/help/articles/204368833-Apply-for-the-Slack-for-Nonprofits-discount
- Aplikacja 2do2 – skierowana typowo do rozliczania i zarządzania projektami w NGO – https://2do2.org.pl/
- TechSoup Polska oferuje bezpłatną diagnozę potrzeb cyfrowych NGO – https://pl.dat.techsoup.org/
Na co muszę uważać – aspekty prawne aplikacji
Istnieje kilka obszarów, o które należy zadbać:
- Jeśli będziesz wdrażać oprogramowanie / aplikacje dla NGO możliwe, że spotkasz się z koniecznością zawarcia umowy wdrożeniowej oraz umowy na utrzymanie oprogramowania. W takim przypadku pamiętaj, aby zadbać o ciągłość działania aplikacji, odpowiedni czas reakcji na usterki oraz inne sprawy techniczne.
- Przy wdrożeniach pamiętaj także, aby zadbać o cyberbezpieczeństwo. Wprowadź standardy i praktyk bezpieczeństwa IT, które powinny być uwzględnione przy wdrażaniu i utrzymaniu oprogramowania.
- Zapoznaj się z regulaminem aplikacji oraz warunkami, na jakich możesz z aplikacji korzystać. Może okazać się, że pewne rodzaje działalności mogą być zakazane. Zobacz, jaka licencja Ci przysługuje oraz co Ci wolno, a czego nie. Pamiętaj, że może istnieć np. ograniczenie co do ilości użytkowników czy możliwości wykorzystania zasobów aplikacji.
- Jeśli tworzysz aplikacje od „zera” pamiętaj, aby uzyskać do niej prawa autorskie. Jeśli nie będziesz ich miał/miała to w przyszłości możesz nie mieć możliwości wprowadzenia zmian do aplikacji.
- Przeanalizuj czy aplikacja zapewnia wystarczającą ochronę danych osobowych – tą stosowaną na terenie UE. (zazwyczaj duże podmioty stosują odpowiedni rodzaj ochrony)
- Pamiętaj, że utwory/dzieła stworzone przy użyciu sztucznej inteligencji nie podlegają ochronie prawa autorskiego.
Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana usprawnieniem działalności NGO, zapraszamy do zapisania się na newsletter: https://legalden.pl/newsletter/