Ułatwienia dostępu

Bank dla fundacji – który wybrać?

Posiadanie rachunku bankowego w banku przez NGO, w tym właśnie m.in. przez fundacje czy stowarzyszenia, jest wymagane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Rachunek musi zostać założony niezwłocznie po rejestracji. Dodatkowo, ze względów praktycznych, konto bankowe jest korzystne w perspektywie otrzymywania przez fundacje darowizn, dotacji, składek jak również 1 % podatku.

Na co zatem zwracać uwagę przy wyborze banku, w którym założymy rachunek bankowy dla fundacji?

Wysokość opłat związanych z prowadzeniem konta

Zakładanie rachunku bankowego będzie wiązało się z ponoszeniem różnego rodzaju prowizji. Będą to opłaty m.in. za otwarcie rachunku, z tytułu prowadzenia konta, wykonywanych przelewów (w tym przelewów ekspresowych), posiadanych kart czy dokonywania wypłat z bankomatów. Niektóre banki oferują korzystne warunki na start, lecz w późniejszym okresie wysokość opłat co do zasady ulega zmianie. Co ważne, banki mogą zwalniać fundacje czy stowarzyszenia z prowadzenia opłat. Pamiętajmy, że wybór konta bankowego jest decyzją na wiele lat, także warto wziąć pod uwagę wysokość opłat długofalowo, aby podjąć zadowalającą decyzję w kwestii wyboru banku.

Dostęp do bankowości elektronicznej

Bankowość elektroniczna towarzyszy nam w życiu codziennym, dlatego wybierając bank w celu założenia w nim rachunku bankowego, warto zwrócić uwagę na to czy dany bank posiada aplikację mobilną. Jest to zdecydowane ułatwienie. Możemy wówczas zarządzać rachunkiem bankowym w razie potrzeby szybko, ale też skutecznie. Co do zasady prawie każdy bank oferuje korzystanie z bankowości mobilnej – warto sprawdzić które aplikacje są najlepiej oceniane przez użytkowników tak, aby prowadzenie spraw firmy nie nastręczało problemów i było efektywne.

Liczba ogólnodostępnych placówek

To kryterium może się okazać istotne przy załatwianiu ewentualnych formalności związanych z rachunkiem bankowym. Bank będzie wymagał dostarczenia szeregu dokumentów. Warto jest zatem znaleźć bank, który nie tylko będzie posiadał wiele placówek, ale też jego placówka będzie blisko siedziby fundacji.

Skala prowadzenia działalności przez fundację

Z jakich źródeł finansowania będzie korzystała fundacja? Czy fundacja będzie prowadziła działalność gospodarczą? Te kwestie muszą być nie tylko opisane w statucie, ale też będą miały pomocnicze znaczenie przy wyborze banku, w którym fundacja będzie prowadziła rachunek bankowy.

Wsparcie kancelarii

Jeżeli zastanawiacie się czym kierować się przy wyborze banku dla prowadzenia rachunku bankowego fundacji, napiszcie do nas na adres e-mail: biuro@legalden.pl. Na pewno pomożemy.

Słowa kluczowe: adwokat fundacje, kancelaria adwokacka fundacja, rachunek bankowy fundacja, jak wybrać bank dla fundacji, rachunek bankowy dla NGO.

PODOBNE