Ułatwienia dostępu

Jak napisać testament?

W tym artykule poznasz nasze 5 rad jak napisać testament.

Minut czytania: 6

Stopnień trudności tekstu: niski

Potrzebujesz pomocy prawnej skontaktuj się z nami klikając tutaj: https://legalden.pl/kontakt/

1. Zastanów się czy testament jest potrzebny – kiedy napisać testament?

Gdy nie został sporządzony testament, dziedziczenie przebiega zgodnie z ustawą – jeżeli taki podział Ci odpowiada, nie ma potrzeby, by pisać testament.

O tym jak wygląda dziedziczenie ustawowe przeczytasz: https://zachowek.biz.pl/dziedziczenie-ustawowe/

Pamiętaj, że szczególnie w przypadku dzieci, każda zmiana ustawowego porządku może być źródłem wieloletniego konfliktu (same sprawy sądowe mogą trwać kilka lat). Przede wszystkim bliscy pominięci w testamencie, mogą podważać w sądzie samą ważność testamentu, a w kolejnej sprawie wnosić o zapłatę zachowku.

O tym czym jest zachowek przeczytasz w naszym artykule: https://legalden.pl/zachowek-wszystko-co-musisz-wiedziec-na-ten-temat/

Warto zastanowić się, czy nie poinformować spadkobierców o sporządzeniu testamentu – zaskoczenie związane z pominięciem w testamencie, połączone ze śmiercią bliskiej osoby, to zdecydowanie zbyt wiele emocji dla członków naszej rodziny.

Niekiedy lepszym rozwiązaniem niż napisanie testamentu, może być umowa o zrzeczenie się dziedziczenia.
W takiej umowie spadkobierca zrzeka się dziedziczenia – oznacza to, że nie będzie on brany pod uwagę przy dziedziczeniu. Tym sposobem już za życia możesz uporządkować sytuację dziedziczenia po Tobie. Zwykle w takiej umowie spadkobierca w zamian za zrzeczenie dostaje jakąś darowiznę.

Dokładny opis umowy o zrzeczenie się dziedziczenia znajdziecie tutaj: https://www.infor.pl/prawo/spadki/zasady-dziedziczenia/218495,Zrzeczenie-sie-dziedziczenia.html

2. Idź do notariusza – dlaczego warto sporządzić testament u notariusza?

Testament możesz oczywiście napisać odręcznie w domu. Jednak istnieje wiele powodów, by testament został spisany w notariusza:

  • Testament notarialny jest przechowywany u notariusza – Ty jako strona dostajesz tylko wypis, co oznacza, że takiego testamentu nie można zniszczyć, zgubić czy ukryć.
  • Podważenie testamentu notarialnego ze względu na brak świadomości sporządzającej go osoby jest prawie niemożliwe
  • Notariusz zadba o to, by do testamentu nie wpisano postanowień, które będą nieważne, niejasne lub niezgodne z Twoją wolą
  • Testament notarialny można bezpłatnie wpisać do Notarialnego Rejestru Testamentów (NORT). Dzięki temu każdy spadkobierca będzie mógł dotrzeć do testamentu, nawet jeżeli nie będzie wiedział, u którego notariusza został spisany.

Jedynym niewielkim minusem takiej formy testamentu jest jego koszt od 50 do 200 zł + VAT.

3. Zdobądź wiedzę – czym jest powołanie do dziedziczenia, zapis windykacyjny, odwołanie testamentu?

Przede wszystkim dziedziczenie w Polsce wygląda zupełnie inaczej niż w USA, a więc też inaczej niż w większości filmów 😊

W testamencie nie wymienia się rzeczy, które mają przypaść konkretnym osobom. Najważniejsza część testamentu, to wskazanie spadkobiercy lub kilku spadkobierców, którzy będą dziedziczyć cały majątek (tzw. powołanie do dziedziczenia).

Jeżeli chcesz, by jakaś konkretna rzecz trafiła do określonej osoby możesz skorzystać z zapisu windykacyjnego (lub ewentualnie z zapisu).
O zapisie windykacyjnym i zapisie zwykłym przeczytasz w tym artykule: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zapis-windykacyjny-sposobem-przekazania-majatku-przez-spadkodawce

Testament możesz zmienić w dowolnym momencie. Pisząc nowy testament pamiętaj, aby odwołać poprzednie (inaczej sąd może mieć problemy starając się zrozumieć czy nowy testament zmienia poprzedni testament w całości czy tylko w części).

4. Wydziedzicz, ale tylko, jeżeli masz powód – kiedy można wydziedziczyć?

Wydziedziczenie, to coś więcej niż samo pominięcie w testamencie. Wydziedziczenie to pozbawienie prawa do zachowku. W związku z tym nie ma sensu wydziedziczać osób, którym zachowek nie przysługuje.

Zgodnie z przepisami wydziedziczenie musi być dokonane w testamencie, wskazywać konkretną osobę oraz powód jej wydziedziczenia. Powody, które umożliwiają wydziedziczenie to:

  1. uporczywe postępowanie wbrew woli spadkodawcy w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego
  2. dopuszczenie się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci
  3. uporczywe niedopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych

Trzeba pamiętać, że wydziedziczenie jest nieważne, jeśli spisujący testament przebaczy wydziedziczonemu. Przebaczenie może nastąpić w dowolny sposób i w dowolnym czasie (nawet przed samą śmiercią).

więcej o wydziedziczeniu przeczytasz w pkt 9 naszego artykułu o zachowku: https://legalden.pl/zachowek-wszystko-co-musisz-wiedziec-na-ten-temat/

5. Dowiedz się, czego nie możesz napisać

Tu jeszcze raz warto przypomnieć o zaletach testamentu notarialnego – notariusz odpowiada ze jego treść, więc szansa popełnienia błędu czy napisania testamentu w sposób niejasny jest minimalna.

Testament nie może zawierać woli więcej niż jednej osoby. Nawet małżeństwa mające wspólny majątek nie mogą mieć wspólnego testamentu – będzie on nieważny.

Nie wpisuj do testamentu warunków, ani terminów – czyli uzależnienia od spełnienia określonego warunku jak np. skończenie studiów lub osiągnięcie pełnoletniości. Takie postanowienia wywołują zbyt wiele wątpliwości.

Jeżeli wskażesz kogoś jako spadkobiercę i zrobisz to pod określonym warunkiem, to zgodnie z przepisami warunek jest nieważny, chyba że z testamentu wynika, że bez tego warunku spadkobierca nie zostałby powołany. To daje naprawdę duże pole do różnej interpretacji.

6. Na koniec – cele charytatywne?

Na koniec chciałbym zachęcić Cię, by dowiadując się jak napisać testament, zastanowił/a się nad tym, czy w ostatniej woli nie przeznaczyć choćby niewielkiej części Twojego majątku na cele charytatywne. Wiele osób decyduje się w ten właśnie sposób realizować swój ostatni dobry uczynek 😊

Jeżeli zdecydujesz się na taki krok, poinformuj o tym organizację, która chcesz wesprzeć.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł dał Ci odpowiedź jak napisać testament i uchroni Cię przed pułapkami prawa spadkowego.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej kliknij tutaj https://legalden.pl/kontakt/

Źródło zdjęcia: Aaron Burden, unsplash.com

  • Jacek Olejarz - doradza organizacjom pozarządowym, jak działać efektywnie i zgodnie z prawem. Założyciel kancelarii Legalden i Fundacji LawForGood, Adwokat, laureat nagrody specjalnej Rising Stars 2022, dla którego najważniejsze jest to, by jego praca miała pozytywny wpływ na społeczeństwo. Tylko w 2022 założona przez niego kancelaria założyła niemal 50 nowych organizacji pozarządowych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (prawo) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (MBA). Wolny czas spędza na rozwijaniu się jako tata i partner najfajniejszej rodziny pod słońcem. Niekiedy ma czas na inne zainteresowania – na granie w gry strategiczne czy zgłębianie tajemnic historii (najchętniej łączy te dwie pasje – grając w gry firmy Paradox Interactive).

    Wsparcie liderów i liderek

Zobacz inne