Wniosek złożony, wszystkie formalności dopełnione i jest, masz swoją kartę pobytu! A wiesz, że na jej podstawie możesz swobodnie podróżować po innych krajach strefy Schengen? Czyli więcej o plusach Twojej karty pobytu.
Najważniejsze informacje
Polska od 2004 roku jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, a zarazem strefy Schengen. Członkostwo daje nam liczne możliwości, takie jak:
- swobodne przemieszczenie się między krajami będącymi w strefie Schengen,
- łatwe podjęcie pracy w krajach strefy Schengen;
- realne uczestnictwo w polityce ponad państwowej.
A co daje to osobom posiadającym kartę pobytu?
Czym jest karta pobytu?
Karta pobytu jest dokumentem, który swoim wyglądem przypomina dowód osobisty. Po jego uzyskaniu możesz potwierdzać swoją tożsamość podczas pobytu w Polsce.
Istnieje kilka rodzajów zezwoleń, czyli kart pobytu, w tym dwa najpopularniejsze to:
- Zezwolenie jednolite tj. na pobyt i pracę może być ważna jednorazowo, maksymalnie 3 lata. Karta ta nie jest przedłużana z mocy prawa (automatycznie), co oznacza, że samodzielnie musisz wystąpić o kolejny dokument. Nie zapomnij zrobić tego najwcześniej na 3 miesiące przed upływem jeszcze ważnej karty. Takie zezwolenie umożliwia Ci pobyt oraz prace w Polsce przez okres jej ważności.
- Zezwolenia na pobyt czasowy z tytułu podjęcia lub kontynuacji stacjonarnych studiów wyższych lub studiów doktoranckich. Karta ta nie jest przedłużana z mocy prawa, więc samodzielnie musisz wystąpić o kolejny dokument. Ta karta umożliwia Ci pobyt w kraju ją wydającym, studia i podróżowanie pod strefie Schengen.
Podróżowanie – czyli karta pobytu, w strefie Schengen
Jeśli podróżujesz do innych krajów Strefy Schengen na podstawie karty pobytu wydanej przez Polskę, w większości przypadków musisz mieć przy sobie paszport w celu weryfikacji Twojej tożsamości. Posiadanie karty pobytu uprawnia Cię do korzystania ze strefy Schengen, co oznacza, że do podróży nie potrzebujesz wizy.
Pamiętaj jednak, że posiadanie karty pobytu jednego z krajów Unii Europejskiej nie upoważnia Cię do podjęcia pracy czy studiów w innym kraju — potrzebujesz do tego nowej karty pobytu danego państwa.
Czego, poza kartą pobytu potrzebujesz do podróży?
Zanim wybierzesz się w międzynarodową podróż, pamiętaj, że:
- Twoja karta pobytu musi być ważna.
- Twój paszport musi być ważny.
- Musisz posiadać ubezpieczenie podróżne.
Nie zapomnij również o tym, że w innym kraju Unii Europejskiej możesz przebywać maksymalnie 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu.
Karta pobytu to nie obywatelstwo
Karta pobytu w strefie Schengen daje Ci wiele możliwości, w wielu przypadkach będzie traktowany jak obywatel polski, ale pamiętaj, że są to dwie kompletnie różne stany prawne.
Pozostając przy podróżach – karta pobytu umożliwia Ci tak swobodne podróżowanie jedynie w ramach strefy Schengen. W przypadku podróżowania do kraju spoza wspólnoty obowiązują Cię takie same obowiązki, co w kraju pochodzenia.
Więcej o sytuacji cudzoziemców w Polsce znajdziesz -> https://legalden.pl/legalizacja-pobytu-pracownikow-ngo/