Ułatwienia dostępu

Ustawa Kamilka

Prowadzisz organizację, która pracuje z dziećmi? To oznacza, że musisz wdrożyć „Standardy ochrony małoletnich”.

Najnowsza nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nazwana została „Ustawą Kamilka”. Kamilek to ośmioletni chłopiec, który zmarł w 2023 w wyniku przemocy domowej. To tragiczne wydarzenie doprowadziło do wprowadzenia zmian w prawie. Ich celem jest wdrożenie „Standardów ochrony małoletnich” we wszystkich instytucjach (na przykład: organizacjach pozarządowych, klubach sportowych, szkołach), które pracują z dziećmi. 

Prowadzisz taką instytucję? Sprawdź, co musisz przygotować. 

  • Weryfikacja personelu – musisz sprawdzać pracowników czy nie byli skazani za przestępstwa seksualne czy przemoc wobec dzieci. Dotyczy to również wolontariuszy i wolontariuszek. 
  • Kodeks Bezpiecznych Relacji – musisz przygotować dokument, w którym opiszesz zasady i procedury postępowania z dziećmi.
  • Dokumentacja szkoleń – jeśli Twoja organizacja pracuje z dziećmi, musisz zadbać o odpowiednie szkolenia dla pracowników i pracowniczek. To znaczy, że musisz przygotować materiały i programy szkoleniowe, które będą zawierać wymagane informacje. Ustawa każe Ci też przygotowywać listy osób, które brały udział w takich spotkaniach. 
  • Plan działania na wypadek nadużyć – musisz przygotować procedury postępowania w przypadku podejrzenia nadużyć, zasady komunikacji z odpowiednimi organami.
 

Co możemy dla Ciebie zrobić

Skontaktuj się z nami

Podobne

Artykuł
Ustawa Kamilka, co dalej?
Na zdjęciu dziecko około 3 lat w zółtej kurtce, odwrócone tyłem do aparatu z plecakiem. W tle drzewa.
Case study
Ustawa Kamilka – wprowadzenie Standardów Ochrony Dzieci przed krzywdzeniem w organizacjach pozarządowych [case study]
Na zdjęciu chłopiec około 5 lat na huśtawce, odwrócny plecami do obiektywu. W tle drzewa i promienie słońca.
Artykuł
Ustawa Kamilka – Wprowadzenie Standardów Ochrony Małoletnich