Ułatwienia dostępu

świąteczne obostrzenia

Nowe obostrzenia: 5 zasad na święta i Sylwestra

Nowe obostrzenia: 5 zasad na święta i Sylwestra

Sytuacja spowodowana epidemią koronawirusa przyzwyczaiła nas do wprowadzania coraz to nowych obostrzeń nawet z dnia na dzień. Wszyscy pamiętamy tegoroczne Święto Zmarłych i zakaz wstępu na cmentarze ogłoszony na 24 godziny przed 1 listopada.

Od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązywać będą nowe obostrzenia związane między innymi z zasadami świętowania Bożego Narodzenia oraz spędzania nocy sylwestrowej. Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania związane nowymi regułami życia społecznego w Polsce.

Limit osób przy świątecznym stole. Ile osób możemy zaprosić?

Tegoroczne święta będą na pewno inne niż te, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Nowe obostrzenia ograniczają liczbę osób, jaka może przebywać w naszym domu, w dni świąteczne. Oprócz osób, które mieszkają razem z nami, na świąteczny obiad możemy zaprosić maksymalnie 5 osób.

Kto i czy w ogóle będzie to sprawdzał?

Prawnicy są zgodni: policja nie będzie traktować kontroli ilości osób w domach jako sprawy priorytetowej. Jednak w każdym mieście może znaleźć się nadgorliwy funkcjonariusz, który obierze sobie za cel sprawdzenie wszystkich domów. Dlatego przestrzegajmy reguł i zadbajmy o bezpieczeństwo.

Nowe obostrzenia a zakaz przemieszczania się w Sylwestra. Czy można wyjść do apteki?

Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 rano, w całym kraju ma obowiązywać bezwzględny zakaz przemieszczania się.

Czy są jakieś wyjątki? Tak. Z domu będziemy mogli wyjść w celach służbowych lub w nagłych, niecierpiących zwłoki wypadkach jak np. wyjście do apteki.

Ograniczenia w tych godzinach mają przypominać te, z którymi spotkaliśmy się na wiosnę. Za złamanie „sylwestrowych zasad”, będzie nam groził mandat nawet do kilku tysięcy złotych.

Zamknięte galerie handlowe. Czy dotyczy to wszystkich, znajdujących się tam sklepów?

Od 28 grudnia do 17 stycznia w galeriach handlowych pozostaną otwarte tylko sklepy spożywcze, sklepy z książkami i prasą, drogerie, apteki oraz sklepy meblowe.

Niestety w tym czasie nie będziemy mogli kupić ubrań czy zabawek dla dzieci.

Zamknięte hotele. Czy są jakieś wyjątki?

Tak jak galerie, zamknięte zostaną też hotele. Do tej pory możliwy był pobyt w hotelu w celu służbowym, od 28 zostanie on całkowicie zakazany. Rząd tłumaczy swoją decyzję szeregiem nadużyć dotychczasowych ograniczeń.

Wyjątkiem od reguły ma być pobyt dla służb mundurowych, medyków, pacjentów, szpitali specjalistycznych. Nieobjęte obostrzeniami są również hotele pracownicze.

10-dniowa kwarantanna

Obowiązkową 10-dniową kwarantanną zostaną objęci wszyscy przyjeżdżający do Polski transportem zorganizowanym. Jeżeli ktoś zdecyduje przyjechać zza granicy na święta do swoich najbliższych np. autokarem, musi odczekać 10 dni w izolacji.

Ferie 2021 – jak w rzeczywistości będą wyglądały?

Wszyscy zastanawiamy się, jak będą wyglądały ferie zimowe w 2021 r. Po pierwsze wypoczynek może być organizowany wyłącznie w kraju i tylko w dwóch formach:

  1. Półkolonii dla uczniów klas I-IV.
  2. Obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach.

Organizatorem obozów szkoleniowych i półkolonii mogą być jedynie szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące szkoły lub placówki, stowarzyszenia oraz organizacje, które na co dzień współpracują z placówką oświatową przy organizacji wyjazdów tj. Związek Harcerstwa Polskiego.

Jedno jest pewne. Tak jak święta i Sylwester, tak i ferie w 2021 roku będą znacznie różniły się od tych, które pamiętamy z zeszłych lat.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.

Kolejne obostrzenia sprawiają, że zastanawiamy się, czy planując swoje codzienne czynności (tj. podróże czy uprawianie sportu) działamy zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Dlatego jeżeli zastanawiasz się, czy Twoje plany są zgodne z ustalonymi przez rząd zasadami, napisz do nas: biuro@legalden.pl. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Kolejny artykuł związany z wpływem pandemii na prawo przeczytasz tutaj: https://legalden.pl/wypowiedzenie-umowy-koronawirus-2/

PODOBNE