Ułatwienia dostępu

1,5% podatku – kiedy mało oznacza wiele

30 kwietnia 2025 roku upływa termin na złożenie deklaracji podatkowej za miniony rok. W deklaracji możesz wskazać organizacje pożytku publicznego, której przekażesz swoje 1,5% podatku dochodowego.

Po co?

Przekazywanie 1,5% podatku na organizacje pożytku publicznego jest szczególnie ważne w obecnych czasach, kiedy wiele osób potrzebuje pomocy z powodu trudnej sytuacji finansowej lub zdrowotnej. Dzięki temu, że wspieramy organizacje pożytku publicznego, możemy mieć pewność, że nasze pieniądze trafią do osób, które ich najbardziej potrzebują.

Organizacje pozarządowe stanowią odzwierciedlenie społeczeństwa. Poza oczywistym wsparciem, którego udzielają każdego dnia, są odzwierciedleniem wspólnie budowanych wartości, które przyświecają danym grupom. Tym samym, stanowią podstawę budowania społeczeństwa obywatelskiego, które świadomie decyduje o wspólnej przyszłości.

Jak to działa?

  1. Wypełnij zeznanie podatkowe PIT. Na formularzu PIT należy wpisać nazwę wybranej OPP oraz jej numer KRS;
  2. Zaznacz odpowiednią rubrykę dotyczącą OPP;
  3. Wpisz kwotę. W wybranej rubryce na formularzu PIT należy wpisać kwotę, jaką chcemy przekazać na rzecz wybranej OPP.
  4. Podpisz i prześlij zeznanie do urzędu skarbowego wraz z innymi dokumentami podatkowymi.

Pamiętaj, że przekazanie 1,5% podatku na OPP jest dobrowolne i nie generuje dla Ciebie dodatkowych kosztów. Środki te są zwolnione z podatku dochodowego.

Jeżeli składasz wiele deklaracji podatkowych (np. PIT-39), w każdej z nich możesz wskazać inną organizację. 

Wykaz organizacji posiadających status pożytku publicznego, możesz znaleźć na stronie Narodowego Instytutu Wolności.

Twój e-pit

Twój e-PIT to internetowa usługa udostępniona przez administrację państwową, która pozwala łatwo rozliczyć podatek dochodowy. Ministerstwo Finansów automatycznie przygotowuje wstępne zeznanie podatkowe – wystarczy je sprawdzić, ewentualnie poprawić i zaakceptować.

Kto może skorzystać?
• Pracownicy, emeryci, renciści (PIT-37)
• Osoby zarabiające na giełdzie (PIT-38)
• Przedsiębiorcy (PIT-36, PIT-28)

Rozliczenie online umożliwi szybszy zwrot podatku – nawet w 45 dni. A więcej o e-picie na: gov.pl.

Kwota 1,5% podatku

W swojej deklaracji podatkowej możesz wskazać tylko jedną OPP, której chcesz przekazać kwotę 1,5% podatku. Od Ciebie jednak zależy, jak dużą jego część.

Pamiętaj, że w deklaracji wpisujesz konkretną kwotę, która stanowi 1,5% podatku lub mniej, a nie sam procent. Nie zapomnij, aby przekazywaną kwotę podatku zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Jeżeli Twoje deklaracje podatkowe w przeszłości zawierały już wskazaną OPP, a PIT wypełniasz a pomocą automatyzacji elektronicznej, to i w tym roku pojawi się ona w Twoim wskazaniu. Pamiętaj, aby sprawdzić czy organizacja wciąż posiada status organizacji pożytku publicznego.

Przekazując 1,5% podatku na wybraną przez siebie organizację, masz możliwość wpływania na kierunek, w jakim są wykorzystywane środki publiczne, bądź częścią pozytywnej zmiany.

Komu oddasz swoje 1,5%?

Więcej o fundacjach znajdziesz w zakładce #wiedza.

  • Specjalistka inkluzywności i różnorodności w pracy, prawniczka, aplikantka adwokacka. W kancelarii Legalden wspiera obsługę prawną NGO, doradza przy zakładaniu organizacji oraz pomaga w rozwiązywaniu bieżących trudności prawnych. Zajmuje się także legalizacją pobytu i pracy zagranicznych ekspertów współpracujących z organizacjami międzynarodowymi. Zagłębienie w kwestie inkluzywności jest dla niej naturalnym ciągiem wydarzeń – swoją pracę magisterską poświęciła interdyscyplinarnemu tematowi „Rejestrowane związki partnerskie jako instytucja alternatywna dla małżeństwa”. Z czasem jej zainteresowania równościowe rozszerzyły się na inne obszary, w których dochodzi do dyskryminacji. Od czasów studiów zaangażowana w działalność organizacji pozarządowych, m.in. jako członkini zwykła, a następnie członkini zarządu Stowarzyszenia ELSA Warszawa (Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa, oddział warszawski). Prywatnie psia mama, miłośniczka długich spacerów, jazdy na rowerze, planszówek, książek i bingowania seriali.

    Prawo organizacji pozarządowych | inkluzywność w pracy

Zobacz inne