Ułatwienia dostępu

Jak przeprowadzić szkolenie z PPK?

Zbliża się czas, w którym każdy przedsiębiorca będzie musiał poinformować swoich pracowników o możliwości skorzystania przez nich z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Najlepszym sposobem na przekazanie pracownikom wszystkich najważniejszych informacji na temat PPK jest przeprowadzenie w firmie dobrego szkolenia. Jak przeprowadzić szkolenie z PPK dowiecie się z naszego najnowszego artykułu.

Czym są PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe to system długoterminowego oszczędzania, mający na celu zapewnić bezpieczeństwo finansowe Polaków. Wielu ekspertów twierdzi, że jest to pierwszy program wprowadzony na tak dużą skalę, bo aż do ponad 11 milionów obywateli. PPK ma szanse stać się bardzo powszechnym systemem oszczędzania zarówno po stronie pracowników jak i pracodawców.

Musisz pamiętać, że przystąpienie do PPK jest dla pracodawców jest obowiązkowe. Jedynie pracownicy mogą odmówić skorzystania z Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Aby poinformować pracowników czym są Pracownicze Plany Kapitałowe, musisz przeprowadzić szkolenie, po którym pracownicy podejmą decyzję, czy decydują się na przystąpienie do programu. O tym jak przeprowadzić dobre szkolenie PPK w Twojej firmie, dowiesz się z dalszej części naszego najnowszego artykułu.

Szkolenie z PPK – dlaczego jest tak ważne

Dzięki dobrze przeprowadzonemu szkoleniu, pracodawca może ograniczyć swoją odpowiedzialność w przypadku, gdy pracownik decydujący się, ale też ten który odmówił, będzie miał z tego powodu roszczenia wobec pracodawcy. W sytuacji, gdy pracownik zarzuci pracodawcy, że nie został poinformowany o tym czym są PPK, i z czym wiąże się przystąpienie do tego programu oszczędnościowego, pracodawca może obronić się tym, że przeprowadzone zostało szkolenie zawierające wszystkie informacje na ten temat. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie dobrego szkolenia z zakresu PPK.

Jak przeprowadzić szkolenie z PPK – najważniejsze zasady

Najważniejsze w przeprowadzeniu szkolenia jest to, aby mówić prostym, zrozumiałych dla wszystkich językiem. Nie używajmy słów, które są zrozumiałe jedynie dla nas. Unikajmy sformułowań specjalistycznych – zamieńmy je na proste, zrozumiałe dla przeciętnego pracownika. W przypadku PPK, pracodawca powinien w sposób otwarty i sprecyzowany wytłumaczyć wszystkie wady i zalety przystąpienia do programu przez pracowników. Aby ograniczyć ryzyko odpowiedzialności pracodawcy do minimum, można posłużyć się przykładem konkretnego wynagrodzenia i składek jakie będą pobierane w momencie, gdy pracownik zdecyduje się na przystąpienie do PPK.

Prezentacja multimedialna

Dobrze jest, aby szkolenie przeprowadzone było z pomocą prezentacji multimedialnej. Pamiętajmy jednak, że ma być ona tylko tłem dla tego co chcemy powiedzieć. Unikajmy więc zamieszczania na niej masy tekstu, a wykorzystajmy ją do przedstawienia wykresów, statystyk czy tabelek. W przypadku PPK mogą być to informacje, ile i po jakim czasie pracownik zaoszczędzi i ile będzie go to kosztowało. Im więcej przekażesz pracownikom w trakcie szkolenia, tym mniejsza będzie Twoja odpowiedzialność w razie roszczeń pracowników związanych z programem.

Pamiętajmy również, że obowiązkiem pracodawcy jest poinformowanie pracowników, o tym, że jeżeli nie odmówią przystąpienia do PPK, to automatycznie zostaną do niego przypisani. Jest to bardzo ważna kwestia, o której należy informować nawet kilka razy podczas szkolenia.

Wsparcie kancelarii

Jeżeli zastanawiasz się jak przeprowadzić szkolenie z PPK w Twojej firmie i potrzebujesz w tym zakresie wsparcia, skontaktuj się z nami przez biuro@legalden.pl. Na pewno pomożemy.

O tym jak prawidłowo sporządzić regulamin przeczytacie tutaj: https://legalden.pl/jak-stworzyc-regulamin/

  • W kancelarii Legalden pomaga organizacjom pozarządowym rozwiązywać problemy związane z ich codziennym funkcjonowaniem. Prawnik w Legalden od początku założenia Kancelarii. Wiceprezes Fundacji LawForGood. Specjalizuje się w obsłudze korporacyjnej organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów gospodarczych. Swoją wiedzę i umiejętności rozwija pod patronatem adwokata Jacka Olejarza, założyciela Kancelarii Legalden. Uważa, że najważniejsze w pracy prawnika to utrzymywanie relacji z klientem opartych na wzajemnym zaufaniu, otwartości i zrozumieniu jego problemu. Wolny czas spędza czytając książki, bawiąc się ze swoimi ukochanymi kotami oraz grając na konsoli – w grach ceni sobie przede wszystkim fabułę pozwalającą na wiele godzin rozgrywki.

    Rozwój NGO | Fundraising

Zobacz inne