Ułatwienia dostępu

Ile kosztuje założenie fundacji?

Czy zastanawiała/eś się kiedyś ile kosztuje założenie fundacji?

Na pewno każdy z nas choć raz słyszał ogólnie o działalności różnych (mniej lub bardziej znanych) fundacji. Jednak czy zdajemy sobie sprawę, z czym wiąże się jej prowadzenie, w jakie koszty związane są z założeniem fundacji?

Jeśli jesteś ciekawa/y ile kosztuje założenie fundacji, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem!

Koszt założenia działalności związany jest z zakresem jej działania. Co to oznacza? 
Jeśli fundacja będzie funkcjonowała bez działalności gospodarczej, musi zostać wpisana do rejestru stowarzyszeń i innych organizacji społecznych. Koszt takiego wpisu wynosi 250 złotych. 

Jednak, jeśli fundacja będzie chciała wykonywać działalność gospodarczą, konieczne będzie poniesienie wyższej opłaty. W takim przypadku będzie to koszt w wysokości 600 zł. Dla fundacji prowadzącej działalność wpis do rejestru przedsiębiorców KRS wynosi 500 zł. Dodatkowe 100 zł jest pobierane za wpis do Monitora Sądowego i Gospodarczego. 

O tym jak założyć fundację przeczytasz tutaj:

Czy jeszcze jakieś koszty wiążą się z założeniem fundacji?

Tak, należy przygotować się na wydatek związany ze sporządzeniem aktu fundacyjnego u notariusza. Nie ma tutaj jednej stałej kwoty (w tym przypadku im wyższy majątek, tym wyższa opłata), jednak notariusz, sporządzając akt, musi stosować się do maksymalnych stawek taksy notarialnej określonych w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku odnośnie maksymalnych stawek taksy notarialnej. 

Wsparcie kancelarii

Jeżeli potrzebujesz wsparcia lub zastanawiasz się jak założyć fundację i ile dokładnie to będzie kosztować, napisz do nas na nasz adres e-mail biuro@legalden.pl.

  • Anna Glas jest adwokatem specjalizującym się w prawie gospodarczym oraz własności intelektualnej. Swoją naturalną umiejętność w nawiązywaniu relacji międzyludzkich wykorzystuje w pracy ze spółkami oraz NGO. Doświadczenie nabywała wspierając merytorycznie i procesowo artystów z branży muzycznej i filmowej oraz sprawując bieżące doradztwo prawne przy licznych wydarzeniach kulturalno-artystycznych. Absolwentka studiów prawniczych Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie pogłębia swoją wiedzę na temat IP w Centrum Praw Własności Intelektualnej im. H. Grocjusza w Warszawie. W wolnym czasie chętnie wybiera się do teatru na musicale lub odpoczywa przy książkach kryminalnych, zwłaszcza tych autorstwa B. A. Paris.

    ESG | prawo pracy

Zobacz inne