Sytuacja spowodowana epidemią koronawirusa zmusiła wielu przedsiębiorców do zmiany sposobu prowadzenia ich działalności i „przerzuceniu” się w dużej mierze sklep internetowy. Wielu naszych klientów zastanawia się, z czym wiąże się sprzedaż internetowa i jak bardzo w świetle prawa różni się to od tradycyjnej formy sprzedaży.
Chcesz zacząć prowadzić sklep internetowy? Przeczytaj 5 najczęstszych pytań od naszych klientów.
1. Czy klient sklepu internetowego może odstąpić od umowy bez podania przyczyny?
Klient ma prawo do odstąpienia od umowy bez podawania przyczyny w ciągu 14 dni. Czyli może być to spowodowane tym, że towar po prostu mu się nie podoba, albo z jakiegoś innego powodu zmienił zdanie tzw. „bo tak” (może nam go odesłać w ciągu 14 dni od otrzymania towaru i wtedy musimy zwrócić mu tylko koszty wysyłki, według najtańszego sposobu dostawy dostępnego w naszej ofercie). Koszty nadania przesyłki tj. koszty zwrotu (nadania, zapakowania) ponosi klient. Jednak pamiętajmy, że w regulaminie naszego sklepu musimy go o tym poinformować. Zgodnie z zasadą „klient ponosi tylko te koszty, o których wcześniej został poinformowany”.
Tyczy się to wszystkich sklepów, które prowadzą sprzedaż na odległość. Jako sprzedawca musimy oddać pieniądze w ciągu 14 dni od otrzymania powiadomienia o anulowaniu zakupu, albo od otrzymania towaru (może być też potwierdzenie jego wysyłania).
2. Zwrot towaru wadliwego – kto ponosi koszty?
Co do zwrotu towaru, będziemy musieli wadliwe towary naprawić lub wymienić bez obciążenia klienta jakimikolwiek kosztami (dotyczy to również kosztów wysyłki do nas od klienta). My jako sprzedawcy płacimy za koszt wysyłki do nas od klienta i od nas do niego. Co do zasady od razu pokrywamy wszystkie związane z tym koszty. Jeżeli klient wyśle do nas wadliwy towar na nasz koszt, jesteśmy zobowiązani zwrócić mu pieniądze.
3. Co jeśli nie możemy na podstawie zdjęcia czy maila określić czy przedmiot jest wadliwy?
Jeżeli nie jesteśmy w stanie stwierdzić np. po zdjęciach czy z rozmowy telefonicznej, że towar naprawdę ma jakąś wadę, mamy prawo go obejrzeć. Wtedy możemy obciążyć klienta kosztami wysyłki towaru do nas. Jeżeli jednak towar rzeczywiście ma wadę i klient wystąpi o zwrot tych kosztów, będziemy musieli spełnić jego prośbę.
4. Klient kupił pakiet produktów, a zwrócił tylko część. Co z kosztami wysyłki?
Jeżeli chodzi o koszty wysyłki, jakie nasz klient musiał ponieść, to w przypadku, gdy kupił od nas tzw. „pakiet” rzeczy a zwraca nam tylko część produktów z tego pakietu, nie musimy zwracać mu kosztów wysyłki. Co więcej, jeżeli wybrał sobie jakąś niestandardową formę wysyłki tj. wysyłkę ekspresową, bo np. zależało mu na czasie, może obciążyć go kosztami tej wysyłki nawet gdy zwraca nam całość wysłanego mu towaru.
5. Jakich towarów nie dotyczy odstąpienie od umowy bez podania przyczyny w sklepie internetowym?
Prawo odstąpienia od umowy bez podania przyczyny nie dotyczy głównie artykułów posiadających krótki termin przydatności do użycia, towarów wyprodukowanych na specjalne zamówienie klienta, płyt z filmami, muzyką lub programami komputerowymi, których zapieczętowane opakowanie otworzyłeś po dostarczeniu.
Przykład: Zerwana folia na płycie CD nie jest podstawą do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasz klient przesłuchał płyty i chce ją nam oddać.
Kolejny przykład: Otwarta szminka, która ma ślady użytku, nie może być ponownie sprzedana ze względów higienicznych. Klient również nie może w tym przypadku odstąpić od umowy.
Chcesz zacząć prowadzić sklep internetowy? Skontaktuj się z nami
Prowadzenie sklepu internetowego wymaga nie tylko sporządzenia dobrego regulaminu, ale także znajomości prawa w tym zakresie. Jeżeli chcesz zacząć prowadzić sklep internetowy i nie wiesz jak zabezpieczyć swoje interesy, skontaktuj się z nami przez email biuro@legalden.pl. Napiszemy dla Ciebie regulamin i pomożemy załatwić Ci wszystkiego formalności.
• O tym jak napisać regulamin przeczytasz tutaj: https://legalden.pl/jak-stworzyc-regulamin/