Ułatwienia dostępu

Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę?

Wielu pracowników i pracodawców zastanawia się jak prawidłowo i zgodnie z przepisami napisać wypowiedzenie umowy o pracę. Tylko z pozoru rozwiązanie umowy o pracę wydaje się być łatwe i bezproblemowe. Należy jednak pamiętać, że nie tylko pracodawca zobowiązany jest przestrzegać reguł i zasad obowiązujących w polskim prawie pracy. Należy pamiętać, że każdą umowę da się rozwiązać, a z naszego artykułu dowiesz się jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę.

Rodzaje wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę to proces, w którym jedna strona (np. pracownik) składa drugiej (pracodawcy) pismo, którego celem jest zakończenie stosunku pracy.

Umowę o pracę możemy rozwiązać na 3 sposoby:

  1. z zachowaniem okresu wypowiedzenia
  2. bez zachowania okresu wypowiedzenia
  3. na mocy porozumienia stron

Wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia, to czas, w którym pracownik ma obowiązek świadczyć pracę (chyba, że zostanie z tego obowiązku pisemnie zwolniony) po złożeniu wypowiedzenia. Należy również zaznaczyć, że okres wypowiedzenia to również okres, w którym pracodawca ma obowiązek płacić pracownikowi pensję – jest to pewnego rodzaju ochrona i zabezpieczenie przed natychmiastową utratą środków do życia dla pracownika, a w przypadku pracodawcy zabezpieczenie przed nagłą stratą pracownika i natychmiastowego pozostawienia miejsca pracy .

To, ile będzie trwał okres wypowiedzenia danej umowy zależy od tego przez jakiś czas pracownik był zatrudniony u swojego pracodawcy.

  • jeżeli pracownik zatrudniony był krócej niż 6 miesięcy – okres wypowiedzenia to 2 tygodnie
  • jeżeli pracownik zatrudniony był dłużej niż 6 miesięcy – okres wypowiedzenia to 1 miesiąc
  • jeżeli pracownik zatrudniony był co najmniej 3 lata – okres wypowiedzenia to 3 miesiące

Okres wypowiedzenia obowiązuje również w momencie, gdy pracownik bądź pracodawca zdecydują się wypowiedzieć umowę o pracę na czas próbny. W tym wypadku okres wypowiedzenia wynosić będzie:

  • 3 dni, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni
  • 1 tydzień, jeżeli okres próbny wynosi więcej niż 2 tygodnie
  • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące

Wypowiedzenie umowy o pracę nie wymaga akceptacji drugiej strony

Wielu pracowników uważa, że ich wypowiedzenie umowy o pracę wymaga akceptacji swojego pracodawcy. Nic bardziej mylnego. Wypowiedzenie umowy o pracę to oświadczenie jednostronne – oznacza to, że nie wymaga akceptacji drugiej strony.

Co powinno zawierać wypowiedzenie?

Prawidłowo napisane wypowiedzenie umowę o pracę powinno zawierać:

  • W prawym górnym rogu datę oraz miejscowość
  • Po lewej stronie dane pracownika (w szczególności imię, nazwisko i adres)
  • Po prawej stronie dane pracodawcy (w szczególności nazwę, adres i NIP)
  • Na środku, pod częścią adresową tytuł „Wypowiedzenie umowy o pracę”
  • Treść pisma (informacje, kiedy i pomiędzy kim została zawarta umowa, w jakim trybie wypowiadamy umowę – za wypowiedzeniem czy bez)
  • Po prawej stronie powinien znaleźć się podpis pracownika
  • Po lewej stronie data i podpis osoby, która otrzymała wypowiedzenie

Wypowiedzenie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia

Istnieją sytuacje, w którym pracownik może rozwiązać stosunek pracy ze swoim pracodawcą w sposób natychmiastowy, bez zachowania okresu wypowiedzenia. Przepisy prawa pracy dopuszczają wypowiedzenie przez pracownika umowy w taki sposób w następujących sytuacjach:

  1. Zostanie wydane orzeczenie lekarskie, w którym stwierdzone zostanie, że wykonywana przez pracownika praca ma szkodliwy wpływ na jego zdrowie, a pracodawca nie przeniesie go do innej pracy w wyznaczonym terminie
  2. Pracodawca dopuści się wobec pracownika ciężkiego naruszenia podstawowych zasad i obowiązków. W tym przypadku, pracownikowi po złożeniu takiego wypowiedzenia przysługuje również wynagrodzenie za okres wypowiedzenia (w czasie którego nie musi pracować).

Przykład: Jeżeli okres wypowiedzenia pracownika to 3 miesiące, a pracodawca dopuścił się naruszenia podstawowych praw pracowniczych, pracownikowi składającemu wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym przysługuje wynagrodzenie za 3 miesiące – które otrzymywałby pracując podczas okresu wypowiedzenia, jeżeli umowa zostałaby rozwiązana w sposób klasyczny (za wypowiedzeniem).

Wypowiedzenie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia, oprócz elementów klasycznego wypowiedzenia umowy o pracę, powinno zawierać konkretne przyczyny uzasadniające[JO1] decyzję o rozwiązaniu umowy w tym trybie.

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron polega na tym, że strony (pracownik i pracodawca) wspólnie ustalają warunki rozwiązania pomiędzy nimi stosunku pracy. Taki rodzaj wypowiedzenia umowy o pracę stosuje się najczęściej, gdy przyczyną rozwiązania nie był konflikt czy nieporozumienie pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.

Wsparcie kancelarii

Sytuacja wywołana pojawieniem się koronawirusa spowodowała załamanie się rynku pracy. Wielu pracowników i pracodawców decyduje się na wypowiedzenie umowy o pracę. Jeżeli zastanawiasz się jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę i potrzebujesz w tym zakresie wsparcia, skontaktuj się z nami przez email biuro@legalden.pl. Na pewno pomożemy.

  • W kancelarii Legalden pomaga organizacjom pozarządowym rozwiązywać problemy związane z ich codziennym funkcjonowaniem. Prawnik w Legalden od początku założenia Kancelarii. Wiceprezes Fundacji LawForGood. Specjalizuje się w obsłudze korporacyjnej organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów gospodarczych. Swoją wiedzę i umiejętności rozwija pod patronatem adwokata Jacka Olejarza, założyciela Kancelarii Legalden. Uważa, że najważniejsze w pracy prawnika to utrzymywanie relacji z klientem opartych na wzajemnym zaufaniu, otwartości i zrozumieniu jego problemu. Wolny czas spędza czytając książki, bawiąc się ze swoimi ukochanymi kotami oraz grając na konsoli – w grach ceni sobie przede wszystkim fabułę pozwalającą na wiele godzin rozgrywki.

    Rozwój NGO | Fundraising

Zobacz inne