Ułatwienia dostępu

Jak założyć spółkę i ile to kosztuje?

Jak założyć spółkę i ile to kosztuje?

Wielu naszych klientów, zarówno doświadczonych jak i dopiero początkujących przedsiębiorców zastanawia się jak założyć spółkę i ile to kosztuje. Składa się na to wiele czynników.

Z naszego najnowszego artykułu dowiecie się jak założyć spółkę i ile to kosztuje.

Forma spółki

Na początek musicie wybrać jaki typ spółki jest dla was najwygodniejszy. Jeżeli potrzebujecie pomocy w tej kwestii, skontaktujcie się z nami na biuro@legalden.pl, a doradzimy Ci, jaka forma spółki będzie najkorzystniejsza dla Twojego przedsiębiorstwa.  Wybór typu spółki zależy od wielu czynników – rodzaju przedsiębiorstwa, liczby wspólników, ale też jakie relacje panują między wami.

Projekt umowy spółki

Projekt umowy spółki to dokument stanowiący nie tylko fundament pracy Twojej spółki, ale też bazowy element jej założenia. Aby uniknąć problemów w przyszłości – takich jak spór pomiędzy wspólnikami, warto zainwestować czas w opracowanie umowy spółki. Jeżeli chcesz, abyśmy pomogli Ci stworzyć korzystny dla Ciebie projekt umowy, skontaktuj się z nami.

Pozostała dokumentacja, to umowa najmu, a także uchwały wspólników, jak i inne dokumenty związane z uzyskaniem niezbędnego dla rejestracji Twojej spółki wpisu, o którym więcej informacji znajdziesz w kolejnym kroku.

Koszty założenia spółki, przybliżymy Wam na przykładzie spółki z o.o. – najpopularniejszej formy spółki w Polsce.

Ile kosztuje przygotowanie projektu umowy spółki z o.o.?

Koszty przygotowania projektu umowy spółki zależą od tego czy zdecydujemy się zawrzeć umowę spółki u notariusza czy przez system s24. Jeżeli zdecydujemy się wybrać pierwszą opcję, będziemy musieli zapłacić taksę notarialną. Jej wysokość zależna jest od konkretnego notariusza oraz od tego jaką wartość ma przedmiot czynności notarialnej – w przypadku założenia spółki z o.o. zależy to od wysokości kapitału zakładowego.

Koszt zawarcia umowy spółki u notariusza

Należy jednak pamiętać, że notariusze nie mogą sami określać cen za swoje czynności – są ograniczenia przepisami prawa.

  • Zgodnie z obowiązującym prawem za sporządzenie spółki z kapitałem zakładowym wynoszącym 5.000 zł, notariusz może pobrać opłatę do 160 złotych netto.
  • Jeżeli kapitał zakładowy będzie wynosił 10.000 złotych, to kwota ta wzrośnie do 310 złotych netto.

Takie ograniczenia wynikają z Rozporządzenia Ministra sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Do taksy notarialnej należy doliczyć również podatek VAT.

Zawarcie umowy spółki przez system internetowy – ile to kosztuje?

Jeżeli zdecydujemy się na tę formę zawarcia umowy, nie będziemy musieli płacić taksy notarialnej – projekt umowy tworzymy sami wykonując kolejne polecenia kreatora umowy w serwisie internetowym. Sporządzenie projektu umowy spółki przez internet jest jedna w pewien sposób ograniczony – nie mamy możliwości wprowadzania nowych postanowień. Możemy jedynie wybrać określone warianty jakie proponuje nam serwis.

Obowiązek wniesienia wkładów do spółki z o.o. – koszty

Każdy wspólnik spółki z o.o. ma obowiązek wnieść wkłady na pokrycie w całości kapitału zakładowego. Mogą to być wkłady zarówno w formie pieniężnej jak i niepieniężnej.  Koszt wnoszonych wkładów uzależniony jest od wysokości kapitału zakładowego  – jego minimalna wysokość to 5 000 złotych.

Koszty sądowe

Chodzi tu o wniosek do KRS o wpis spółki do rejestru. To jakie poniesiemy koszty zależy od tego jaką formę zawarcia umowy spółki wybraliśmy.

Jeżeli wybierzemy formę tradycyjną to opłata sądowa za wpis spółki w KRS wynosi 500 zł – konieczne jest również dokonanie opłaty za ogłoszenie informacji o zarejestrowaniu spółki w MSiG w wysokości 100 zł (łącznie 600 zł).

Natomiast rejestracja przez Internet to koszt w wysokości 250 zł za rejestrację spółki oraz 100 zł za ogłoszenie w MSiG. (łącznie 350 zł)

Więcej o tym ile kosztuje założenie spółki z o.o., przeczytasz tutaj: http://bit.ly/zalozeniespolki

Wsparcie kancelarii

Jeżeli chcesz, abyśmy pomogli Ci założyć spółkę krok po kroku, albo masz jeszcze jakieś wątpliwości w kwestii jak założyć spółkę i ile to kosztuje, skontaktuj się z nami przez biuro@legalden.pl. Na pewno pomożemy.

PODOBNE