Ułatwienia dostępu

Kiedy umowa cywilnoprawna jest umową o pracę?

Częstym zjawiskiem na obecnym rynku pracy jest zatrudnianie pracowników na umowy cywilnoprawne. Pamiętaj jednak, że to czy i jaki stosunek zatrudnienia istnieje pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, nie zależy od tego, co jest na przysłowiowym „papierze”, ale od tego jakie obowiązki w rzeczywistości wykonujemy. Dowiedz się kiedy umowa cywilnoprawna jest umową o pracę.

Stosunek pracy to pewna więź, która łączy pracownika z pracodawcą. Powstaje ona przez wykonywanie określonych obowiązków, ich regularności i powtarzalności – są one podstawą przy określeniu na podstawie jakiej umowy w rzeczywistości pracujemy.

O tym, kiedy możemy mówić o stosunku pracy stanowią również przepisy prawa pracy, jednak interpretacja w tym zakresie tworzy wiele pytań i niejasnych odpowiedzi.

Poniżej przedstawiamy sześć kryteriów, które pozwalają stwierdzić, że umowa cywilnoprawna jest umową o pracę.

1. Określony czas i miejsce pracy

Jeżeli wykonujesz obowiązki w określonym czasie (np. poniedziałek – piątek, 9-17) i wskazanym przez pracodawcę miejscu (np. siedzibie pracodawcy) jest duża szansa, że pracujesz na umowę o pracę.

2. Obowiązki jak inne osoby zatrudnione na umowę o pracę

W przypadku, gdy inne osoby Twojego zespołu, wykonywujące takie same obowiązki, na tym samym stanowisku, pracują na podstawie umowy o pracę – Ty też możesz się o nią ubiegać.

3. Ciągłość pracy

Co ważne, o istnieniu umowy o pracę, świadczy również ciągłość wykonywanych obowiązków – innymi słowy mamy wykonywać tę samą określoną pracę, a nie tylko ją jednorazowo wykonać.

4. Wykonywanie pracy na sprzęcie pracodawcy

Podstawą dla przyjęcia, że pracujemy na umowę o pracę, może być również korzystanie ze sprzętu pracodawcy podczas wykonywania obowiązków pracowniczych.

5. Podporządkowanie pracownicze

Jest to ściśle powiązane z wcześniej przedstawionymi cechami związanymi z pracą w określonym miejscu i czasie – pracodawca zleca nam pracę i wyznacza miejsce i czas wykonywania obowiązków. Można więc stwierdzić, że jest to pewnego rodzaju pozostanie do dyspozycji naszego pracodawcy i wykonywanie pracy w jego imieniu oraz na jego rzecz (w jego interesie leży, aby praca została wykonana w sposób prawidłowy).

6. Osobiste świadczenie pracy

Najprościej mówiąc, chodzi tu o to, że pracy nie możemy podzlecić nikomu innemu bez zgody zatrudniającego. W umowie zlecenie istnieje możliwość podzlecenia osobie trzeciej.

Częstą praktyką jest, że umowy cywilnoprawne zawierają zapis wskazujący, że zleceniobiorca może zlecić swoje obowiązki osobie trzeciej, ale tylko za zgodą zleceniodawcy. Jest to praktyka służąca obejściu prawa, ponieważ w takim wypadku zlecenie innym osobom naszej pracy jest w rzeczywistości niemożliwe.

Przykłady

Poniżej przedstawiamy przykłady kiedy umowa cywilnoprawna jest zawarta:

– prawidłowo:

  • pracownikowi zostaje zlecone wykonanie jednorazowego pomalowania dachu,
  • pracownikowi zlecono jednorazowe posprzątanie biura w siedzibie przedsiębiorstwa

– nieprawidłowo:

  • pracownik pracuje w firmie specjalizującej się w malowaniu dachów, pracownik codziennie wykonuje taką pracę i ma zlecone obowiązki na najbliższy czas, w miejscach wskazanych przez pracodawcę.
  • pracownik jest zatrudniony w firmie sprzątającej i jego stałymi obowiązkami jest codzienne sprzątanie biurowców.

Jeżeli uważasz, że obowiązki, które wykonujesz mieszczą się w granicach umowy o pracę, a pracodawcą Ci jej nie zaproponował, napisz do nas na: biuro@legalden.pl.

Pomożemy Ci przekształcić Twoją umowę cywilnoprawną w umowę o pracę. Możesz z nami także skonsultować warunki Twojego zatrudnienia.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej kliknij tutaj https://legalden.pl/kontakt/.

  • W kancelarii Legalden pomaga organizacjom pozarządowym rozwiązywać problemy związane z ich codziennym funkcjonowaniem. Prawnik w Legalden od początku założenia Kancelarii. Wiceprezes Fundacji LawForGood. Specjalizuje się w obsłudze korporacyjnej organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów gospodarczych. Swoją wiedzę i umiejętności rozwija pod patronatem adwokata Jacka Olejarza, założyciela Kancelarii Legalden. Uważa, że najważniejsze w pracy prawnika to utrzymywanie relacji z klientem opartych na wzajemnym zaufaniu, otwartości i zrozumieniu jego problemu. Wolny czas spędza czytając książki, bawiąc się ze swoimi ukochanymi kotami oraz grając na konsoli – w grach ceni sobie przede wszystkim fabułę pozwalającą na wiele godzin rozgrywki.

    Rozwój NGO | Fundraising

Zobacz inne