Ochrona wizerunku dziecka to niezwykle istotne zagadnienie, nie tylko z punktu widzenia prawa, ale także z punktu moralności i naszej odpowiedzialności za przyszłość dzieci. Niejednokrotnie jesteśmy zobowiązani do podpisania zgody na utrwalenie i rozpowszechnienie wizerunku dziecka, ale jakie tak naprawdę pociąga to za sobą konsekwencję? Jaka ta zgoda powinna być? Poniżej odpowiadam na najczęstsze pytania i wątpliwości:
Czy mogę robić zdjęcia podopiecznym mojej fundacji?
Zasady utrwalania i rozpowszechniania wizerunku powinny zostać uregulowane zarówno pod kątem ochrony danych osobowych, prawa autorskiego, a w przypadku dzieci także uwzględniając tzw. Ustawę Kamilka. Jeśli zbierzesz odpowiednie zgody, możesz wykorzystać zdjęcia na warunkach w nich określonych. Pamiętaj jednak, że zgodnie ze Standardami Ochrony Małoletnich powinniśmy wcześniej ustalić zasady dotyczące np. robienia dzieciom zdjęć.
Ile osób musi wyrazić zgodę na rozpowszechnienie zdjęcia?
Zazwyczaj będzie to jeden opiekun prawny i w większości przypadków nie będzie potrzebna zgoda obydwojga rodziców. Mogą się jednak zdarzyć sytuację, kiedy wymagane będzie uzyskanie zgody od obydwojga rodziców np. w wtedy gdy rodzice pozostają w konflikcie i mają odmienne zdanie co do publikacji wizerunku dzieci. “Zgoda na rozpowszechnianie wizerunku małoletnich dzieci, zwłaszcza w kontekście trudnej sprawy rozwodowej, stanowi istotną sprawę w rozumieniu art. 97 k.r.o. i dlatego wymaga uzyskania zgody od obydwojga rodziców.” Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 18 listopada 2021 r. I ACa 591/21
Czy zgoda na utrwalenie i wykorzystanie wizerunku dziecka musi być pisemna ?
Nie musi. Nie ma ustawowo określonej formy, w jakiej zgoda może zostać wyrażona. Pamiętaj jednak, że w przypadku sporu lub wątpliwości co do możliwości wykorzystania zdjęcia, zgodna w formie pisemna pozwoli Ci wykazać prawo do wykorzystania zdjęcia/wizerunku.
Czy cofnięcie zgody na wykorzystanie wizerunku dziecka spowoduje usunięcie jego zdjęć z sieci/publikacji ?
Cofnięcie zgody na wykorzystanie wizerunku, co do zasady, ma skutek na czynności dokonywane w przyszłości. Nie będzie odnosić się do czynności już dokonanych. Jeśli zdjęcie zostało przedrukowane, w czasie trwania zgody, nie zostanie usunięte. Z Internetem może być różnie. Kwestia uzależniona jest m.in. od środków technicznych i organizacyjnych.
Czy Ustawa Kamilka pozwala na komercyjne wykorzystanie wizerunku dziecka?
Ustawa Kamilka nie zabrania nam komercyjnego wykorzystania zdjęcia. Naszym zadaniem jest określenie zasad wykorzystania i robienia zdjęć, tak aby zabezpieczyć dobro dziecka. To na dorosłych ciąży odpowiedzialność za przyjęcie takich uregulowań w organizacji, żeby dziecko czuło się bezpiecznie. Często wykorzystanie komercyjne wiąże się z długotrwałymi kampaniami i publikacją w wielu miejscach. Warto upewnić się, że każda ze stron wyraża na to zgodę.
A jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat ustawy Kamilka przeczytaj —> https://legalden.pl/ngo/ustawa-kamilka/
Po więcej wskazówek zapraszam również na —-> https://publicystyka.ngo.pl/ustawa-kamilka-a-ochrona-wizerunku-dzieci