Ułatwienia dostępu

Portal Rejestrów Sądowych – wszystko co musisz wiedzieć o PRS

1 lipca 2021 roku wystartował długo wyczekiwany Portal Rejestrów Sądowych (PRS). Dzięki niemu możemy zarejestrować fundację czy stowarzyszenie lub dokonać wpisu w KRS bez konieczności wyczekiwania na swoją kolej w niekończącej się kolejce na poczcie. Czy portal rzeczywiście spełnia oczekiwania interesantów? Wyjaśniamy wam to w naszym artykule.

Więcej o naszej kancelarii przeczytacie tutaj: https://uslugi.ngo.pl/293713-legalden-jacek-olejarz.html.

Jedni mogą a drudzy muszą skorzystać z rejestracji za pośrednictwem PRS

Na samym początku należy pamiętać, że od 1 lipca 2021 r. dla podmiotów, przy których prowadzona jest działalność gospodarcza albo które jednocześnie wraz z podmiotem rejestrują działalność gospodarczą PRS jest obowiązkowy. Oznacza to, że prowadząc działalność gospodarczą, nie możemy już wysyłać do KRS papierowych formularzy z wnioskiem o dokonanie wpisu.

Dla innych podmiotów np. stowarzyszeń czy fundacji nieprowadzących działalności gospodarczej PRS to opcja fakultatywna. Możemy wybrać, czy chcemy skorzystać z systemu teleinformatycznego, czy wolimy dokonać zmiany w rejestrze przez skierowanie klasycznego, papierowego formularza.  Osobiście polecamy korzystać z PRS. Portal jest naprawdę sprzyjający interesantom, a nie wiadomo, czy w przyszłości nie zdecydujemy się na prowadzenie przy naszej organizacji działalności gospodarczej. Warto więc poznawać system od samego początku.

Cała procedura dokonania wpisu odbywa się za pośrednictwem PRS

Za pośrednictwem systemu nie dokonujemy jedynie wpisu – tą drogą otrzymamy również informację, że wniosek został poprawnie opłacony i zarejestrowany, a następnie decyzję czy dokonano zmiany w rejestrze. Jest to znaczne ułatwienie całej procedury rejestracyjnej – unikniemy sytuacji, w której zamiast decyzji o dokonaniu wpisu zastaniemy jedynie awizo, którego odbiór zapewne odłożymy na przysłowiowe „później”.

PRS – jak działa?

Na samym początku musimy założyć konto – jest to typowa rejestracja nowego użytkownika na portalu internetowym. Wpisujemy nazwę użytkownika oraz hasło. Następnie możemy wybrać opcję, z której chcemy skorzystać np. rejestracja fundacji, rejestracja stowarzyszenia, pismo w sprawie czy zmiany w rejestrze (np. zmiany w strukturze organu kontroli).

Podczas wypełniania wniosku można powiedzieć, że portal „prowadzi nas za rękę”. Po prawej stronie widzimy zakładki, co już uzupełniliśmy i jakie okienka pozostały nam jeszcze do uzupełnienia – gdy o czymś zapomnimy, po prostu nie będzie można złożyć wniosku. To, na co musimy uważać to załączniki. O tym, że nie dołączyliśmy jakiejś uchwały, portal nam nie przypomni.

Po wypełnieniu wszystkich wymaganych pól przechodzimy do podpisu – możemy to zrobić np. przez profil zaufany. Następnie dokonujemy płatności np. blikiem czy tradycyjnym przelewem bankowym. Przed złożeniem wniosku możemy skorzystać z opcji jego sprawdzenia. Jeżeli wniosek wypełniony jest poprawnie, klikamy „złóż wniosek”. Następnie otrzymamy informację w „powiadomieniach” o tym, że wniosek został złożony prawidłowo a chwilę później, że został on zarejestrowany w systemie KRS. Teraz pozostaje nam tylko poczekać, aż nasz wniosek zostanie rozpatrzony.

Szczegółową instrukcję PRS znajdziecie tutaj: https://prs.ms.gov.pl/pomoc/instrukcje

PRS pozwala nam na kontakt z KRS

Niestety obłożenie sądów rejestrowych oraz sytuacja spowodowana epidemią sprawiają, że ustawowy termin 7 dni na dokonanie wpisu do tylko teoria. Teraz dzięki PRS będziemy mogli złożyć wniosek o przyspieszenie dokonania wpisu właśnie za jego pośrednictwem. Na pewno przyspieszy to proces rejestracji.

Za pośrednictwem systemu możemy również złożyć pisma w sprawach (np. uzupełnienie braków), które zostały wszczęte przed 1 lipca 2021 r. (musimy po prostu wpisać odpowiednią sygnaturę i dane podmiotu).

Portal rzeczywiście ułatwia rejestrację podmiotu w KRS

Zaproponowane przez PRS rozwiązania pozwalają na sprawne dokonanie wpisu i rejestrację podmiotu w KRS. Nie musimy już kratka po kratce sprawdzać papierowego formularza i dołączać do niego całe pliki załączników. Każdy, kto choć raz wypełniał klasyczny formularz wie, że popełnienie błędu i zaznaczenie pola, którego tak naprawdę nie powinniśmy zaznaczyć, było bardzo proste. Zdarzały się nawet sytuacje, że KRS odrzucał wniosek, ponieważ wnioskodawca załączył za dużo dokumentów. Teraz nie mamy możliwości złożyć formularza bez wypełnionych wymaganych pól. Dlatego postępowanie przed KRS powinno być znacznie łatwiejsze, a co najważniejsze powinno trwać krócej.

Dowiedz się więcej:

Wsparcie kancelarii

Jeżeli potrzebujecie pomocy przy rejestracji podmiotu w KRS, napiszcie do nas na adres email biuro@legalden.pl. Na pewno pomożemy.

O tym jak założyć fundację przeczytacie tutaj: https://legalden.pl/jak-zalozyc-fundacje/

  • W kancelarii Legalden pomaga organizacjom pozarządowym rozwiązywać problemy związane z ich codziennym funkcjonowaniem. Prawnik w Legalden od początku założenia Kancelarii. Wiceprezes Fundacji LawForGood. Specjalizuje się w obsłudze korporacyjnej organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów gospodarczych. Swoją wiedzę i umiejętności rozwija pod patronatem adwokata Jacka Olejarza, założyciela Kancelarii Legalden. Uważa, że najważniejsze w pracy prawnika to utrzymywanie relacji z klientem opartych na wzajemnym zaufaniu, otwartości i zrozumieniu jego problemu. Wolny czas spędza czytając książki, bawiąc się ze swoimi ukochanymi kotami oraz grając na konsoli – w grach ceni sobie przede wszystkim fabułę pozwalającą na wiele godzin rozgrywki.

    Rozwój NGO | Fundraising

Zobacz inne