Spółka z rodziną – co powinieneś wiedzieć?

Mąż i żona pracujący przy komputerze

Wielu przedsiębiorców, nie tylko tych początkujących, zastanawia się, czy spółka z rodziną jest możliwa. Nasi klienci często pytają nas, czy jest to bezpieczne oraz co się z tym wiąże. Z naszego najnowszego artykułu dowiesz się:

  • Czy jest możliwa spółka z rodziną?
  • Kim jest osoba współpracująca?
  • Co w sytuacji gdy wspólnik umrze?

Czy można założyć spółkę z rodziną?

Tak, można założyć spółkę z rodziną, bez żadnych prawnych ograniczeń. Warunki, jakie należy spełnić, dotyczą jedynie obywatelstwa wspólnika czy jego kwalifikacji (chodzi tutaj o spółkę partnerską). Nie ma jednak żadnych ograniczeń w kwestii, czy Twoim wspólnikiem może być Twój syn, ojciec, małżonek czy inny krewny.

Kim jest osoba współpracująca?

Osoba współpracująca to np. członek rodziny, który mieszka razem z Tobą, a przy tym pomaga Ci w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Musisz jednak pamiętać, że istnieją pewne granice. Chodzi tu o kwestie ubezpieczenia. Jeżeli ZUS dowie się, że pomoc przerodziła się w regularne uczestniczenie w życiu i funkcjonowaniu Twojej firmy, będziesz musiał płacić od Twojego krewnego składki w pełnej wysokości.

Przykład: przedsiębiorstwo formalnie należy do jednego małżonka, jednak w rzeczywistości prowadzone jest przez dwoje. To samo w sytuacji gdy biznes prowadzony jest przez dzieci, a zarejestrowany na jednego rodzica.

Osobą współpracującą nie jest jednak Twój krewny, który jest wspólnikiem w Waszej spółce – prowadzi on sam działalność i w niczym Ci nie pomaga. Nie ma więc podstaw, żeby ZUS uznał was za współpracujących.

Spółka z rodziną, a majątek małżeński

Tak jak w spółce z krewnym, spółka z małżonkiem również budzi pewne wątpliwości w kwestii ubezpieczenia. Jednak tutaj sytuacja wygląda podobnie, małżonkowie mogą założyć spółkę w dowolnej konfiguracji. Zakładając spółkę z małżonkiem, niezależnie od tego czy macie wspólność majątkową, czy nie, nie ma z tym najmniejszego problemu. Nie ma mowy o współpracy. Każdy z was prowadzi swoją działalność.

Jedyny problem jaki może się pojawić to rozwód i związany z tym podział majątku małżeńskiego – częścią składową majątku może być np. udział w spółce. Jeżeli spółka działała przez długi czas, a majątek osiągnął dużą wartość, jego podział stanowi duże i czasochłonne wyzwanie.

Zdarzają się sytuacje, gdzie rozwód paraliżuje działalność całej spółki. Warto o tym pamiętać, ponieważ w sprawach biznesowych trzeba liczyć się z każdym scenariuszem.

O tym jak przygotować się do sprawy rozwodowej przeczytasz tutaj: https://legalden.pl/jak-przygotowac-sie-do-sprawy-rozwodowej/

Dziedziczenie w przypadku śmierci krewnego

Co się stanie, gdy nasz krewny (wspólnik) umrze? To równie często zadawane pytanie. Co z naszą spółką w przypadku gdy to my umrzemy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, udziały w spółce podlegają dziedziczeniu. Oznacza to, że ich spadkobiercy mogą wykonywać wszystkie prawa, które z nich wynikają. Prościej mówiąc, mogą zarządzać spółką.

Istnieje możliwość zabezpieczenia swoich interesów i wykluczenie możliwości wejścia do spółki spadkobierców. Można to zrobić w umowie spółki. Wtedy trzeba będzie ich spłacić. Jest to powszechnie stosowane rozwiązanie, na wypadek gdy wspólnik spółki umrze, a spadkobiercy nie są osobami, z którymi chcielibyśmy prowadzić biznes.

Co z naszą spółką, jeżeli wspólnik umrze, a było nas dwóch? W takiej sytuacji wszystko zależy od rodzaju naszej spółki (np. spółka jawna ulega rozwiązaniu). W takiej sytuacji również warto zabezpieczyć się na taką okoliczność w umowie spółki.  Możemy zawrzeć tam zapis, że po śmierci wspólnika, na jego miejsce od razu wstępują jego spadkobiercy. Wtedy spółka będzie mogła istnieć dalej.

Spółka z rodziną – wsparcie kancelarii

Jeżeli zastanawiasz się czy założyć spółkę z członkiem rodziny i nie wiesz od czego zacząć, skontaktuj się z nami przez biuro@legalden.pl. Na pewno pomożemy.

O tym jak założyć spółkę i ile to kosztuje przeczytasz tutaj: https://legalden.pl/jak-zalozyc-spolke-i-ile-to-kosztuje/

Udostępnij

Facebook
Twitter
LinkedIn
Karol Molendowski

Karol Molendowski

Prawnik w kancelarii Legalden. Aktywne działania w organizacjach studenckich wykształciło w nim nowe, świeże spojrzenie na istotne problemy społeczne. Pomimo młodego wieku zdobył doświadczenie w wielu instytucjach prawniczych takich jak prokuratura, instytucje finansowe i kancelarie. W pracy stawia na otwartość umysłu, szukanie nowych nietuzinkowych rozwiązań i indywidualne podejście do każdej sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *