Ułatwienia dostępu

EcoVadis – jak w 2,5 tygodnia utrzymać kontrakt z międzynarodową korporacją [case study]

Klient: Polska firma rodzinna z branży spożywczej, działająca na rynku od paru pokoleń, z własnymi zaprzyjaźnionymi plantacjami ekologicznych owoców.

Wyzwanie: Klient otrzymał od dużej międzynarodowej korporacji do wypełnienia kwestionariusz w aplikacji EcoVadis. Termin był napięty – pozostało niewiele ponad dwa tygodnie na wypełnienie szczegółowej ankiety. Klient zgłosił się do nas z informacją, że nie posiada wdrożonego ESG u siebie.

Etap 1: Audyt – co faktycznie już mamy

Podczas pierwszych rozmów okazało się, że firma spełnia wiele kryteriów zrównoważonego rozwoju, choć wcześniej nie dokumentowała tego formalnie:

  • Energia odnawialna: firma posiada instalację fotowoltaiczną.
  • Efektywność produkcji: zmodernizowane linie produkcyjne pozwoliły na podwojenie produkcji przy tym samym zużyciu zasobów.
  • Gospodarka odpadami: odpady owocowe były przekazywane do dalszego przetwarzania i recyklingu.
  • Ekocertyfikaty: produkty posiadały certyfikaty ekologiczne.
  • Lokalne zatrudnienie: wszyscy pracownicy byli zatrudnieni lokalnie, wyłącznie na podstawie umów o pracę.
  • Szkolenia i BHP: firma miała pełną dokumentację z zakresu szkoleń oraz przepisów BHP.
  • Ochrona danych: funkcjonowała aktualna polityka RODO.

Etap 2: Dokumentacja i uzupełnienia

Na podstawie zgromadzonych danych, przygotowaliśmy komplet materiałów wymaganych do wypełnienia ankiety EcoVadis. Dodatkowo, aby podnieść ocenę firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju, wprowadziliśmy w organizacji:

  • Kodeks etyki,
  • Politykę praw człowieka i standardów pracy,
  • Oświadczenie i zobowiązania środowiskowe.

Wszystkie dokumenty zostały dostosowane do specyfiki działalności klienta, tak by oprócz certyfikacji EcoVadis mogły służyć w organizacji na co dzień.

Etap 3: Wypełnienie ankiety – od zera do gotowości w 2,5 tygodnia

Cały proces – od audytu, przez przygotowanie dokumentacji, po finalne wypełnienie ankiety – zajęło nam zaledwie 2,5 tygodnia. Pracowaliśmy intensywnie, ale z pełnym zaangażowaniem, dbając o każdy szczegół. Klient, mimo początkowych obaw, uzyskał pełną gotowość do oceny w rekordowym czasie.

Efekt: Wynik, który robi różnicę

Dzięki sprawnej współpracy i intensywnej pracy w krótkim czasie, firma uzyskała ponad 50 punktów w ocenie EcoVadis – to bardzo dobry wynik, zwłaszcza jak na przedsiębiorstwo zatrudniające zaledwie 15 osób. Mała struktura często oznacza trudności z formalnym udokumentowaniem działań, ale w tym przypadku pokazaliśmy, że nawet niewielka firma może sprostać międzynarodowym standardom w obszarze ESG.

Najważniejsze jednak, że dzięki pozytywnej ocenie firma utrzymała strategiczny kontrakt z międzynarodowym partnerem biznesowym, który postawił ocenę EcoVadis jako warunek dalszej współpracy. Oprócz tego, spółka zyskała uporządkowaną dokumentację, formalne polityki i procedury oraz gotowe fundamenty do dalszej drogi w obszarze zrównoważonego rozwoju.

To przykład na to, że zewnętrzna presja – jeśli dobrze nią zarządzić – może być impulsem do realnych i trwałych usprawnień.

Masz podobne wyzwanie?
Skontaktuj się z nami. W Legalden pomagamy firmom w przejściu przez ocenę EcoVadis, a równocześnie uwypuklić wszystkie atuty firmy. Napisz do mnie: wiktoria.soszka@legalden.pl

  • Specjalistka ds. ESG i zrównoważonego rozwoju, absolwentka Collegium Civitas (stosunki międzynarodowe - bezpieczeństwo międzynarodowe i klimatyczne), studentka Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie (prawo). Swoją pracę dyplomową poświęciła negatywnym skutkom zmian klimatu na społeczności lokalne w Azji Środkowo-Wschodniej. Wiedzę merytoryczną w zakresie zrównoważonym rozwoju oraz ESG łączy z aspektami prawnymi. Na co dzień zajmuje się legislacją związaną ze zrównoważonym rozwojem i środowiskiem naturalnym oraz koordynuje wewnętrzne i zewnętrzne procesy związane z ESG. Wiktorię można spotkać podczas różnych wydarzeń i konferencji m.in. PRECOP w Katowicach. W wolnym czasie czyta reportaże. Fascynuję ją kultura frankofońska i język francuski. W ramach wolontariatu tworzy treści edukacyjne z zakresu środowiska i geopolityki.

    zrównoważony rozwój | ESG | partnerstwa

Zobacz inne